Hisse senedi getirileri üzerinde beklenmedik olaylar ve politik seçimlerin etkilerinin araştırılması: BIST'te bir uygulama
Researching the impact of unexpected events and political elections on stock returns: An application in ISE
- Tez No: 531866
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ELMAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Etkin bir piyasada olay, haber veya duyurularla ilgili bilgiler hızlı bir şekilde yatırımcılara ulaşır ve fiyatlara yansır. Fakat etkinliğin düşük olduğu piyasalarda fiyatlar bu bilgilerin etkisini doğru bir şekilde yansıtmaz. Hisse senedi getirileri, önem derecesi farklı olmakla birlikte ekonomik, politik ve toplumsal olayların hemen hemen hepsinden etkilenir. Özellikle yerel ayaklanmalar, askeri darbeler, hükümet krizleri, terör saldırıları, doğal afetler ve savaş durumu gibi olaylara karşı daha hassastır. Bu çalışmada, Türkiye'de 1990-2016 yılları arasında meydana gelen ekonomik, politik ve toplumsal 78 adet beklenmedik olay ile 17 adet politik seçimin, hisse senedi getirileri üzerinde anormal getiri ortaya çıkarıp çıkarmadığının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca bunlar arasında hangi tür olayların daha çok etkiye sahip olduğu ve Borsa İstanbul'un yarı kuvvetli formda etkin olup olmadığının test edilmesi amaçlanmıştır. Olay çalışması yönteminin kullanıldığı çalışmada; tüm kategorilerde anormal getiri ortaya çıktığı, hisse senedi getirilerini en fazla savaş hareketleri, ekonomik iklim ve politik iklim ile ilişkili olayların etkilediği bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In an effective market, informations about events, news and announcements reach to the investors, and alter the prices. However, prices are not reflected accurately by these informations in ineffective markets. Stock returns, which have different importance levels, are affected by all the economical, political and social events. They are, especially, more responsive to the local rebels, military coups, government crises, terror attacks, natural disasters and wars. In this study, it is aimed to detect whether 78 unexpected economical, political and social events, and 17 political elections lead to abnormal returns or not on stock returns in Turkey between 1990-2016. Beside that it aims to test what sort of events have effects and the semi-strong forms of İstanbul Stock Exchange. In the study, by the event study method, it was found that abnormal returns occurred in the all categories and stock returns were affected by wars, economic and political circumstances.