Hemşirelerin mahremiyet hakkındaki tutumları ve bakım uygulamalarının hasta mahremiyetine olan etkileri
The attitudes of nurses about privacy and the effects of their care practices upon patients' privacy
- Tez No: 531889
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KARACA SİVRİKAYA, DOÇ. DR. HİCRAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Araştırma; hemşirelerin mahremiyet hakkındaki görüş ve tutumlarını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi ve Balıkesir Devlet Hastanesi'nde çalışmakta olan toplam 480 hemşire oluşturmuştur. Veriler, hemşirelerin sosyo-demografik özelliklerini ve mahremiyet konusundaki görüşlerini belirlemeye yönelik 'Bilgi Formu', mahremiyete ilişkin tutumlarını ölçmeye yönelik 'Mahremiyet Ölçeği' kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis Varyans Analizi testleri kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin Mahremiyet Ölçeği toplam puan ortalaması 122.8±10.1; alt ölçek puan ortalamaları ise 'özel hayatın gizliliği 45.6±3.9'; 'cinsiyete ilişkin mahremiyet 21.7±2.7'; 'kendini koruyamayanların mahremiyeti 18.4±1.8'; 'bedensel mahremiyet 18.7±1.8'; 'uygun ortam sağlama 18.5±1.9' olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Attitudes of Nurses About Privacy and The Effects of Their Care Practices Upon Patients' Privacy The study was conducted to evaluate nurses' attitudes and views about privacy. The sample of the study was consisted of 480 nurses who worked at training and research Hospital of Faculty of Medicine, Balikesir University and Balikesir Public Hospital. The data were collected with the Information Form that addressed at nurses' socio-demographic characteristics and views on privacy and the Privacy Scale that measured nurses' attitudes on privacy. For the assessment of the data; numbers, percentages, average numbers, standard deviation, Mann Whitney U test and Kruskal Wallis Variance Analysis test were used. The participants' average total score of Privacy Scale was 122.8±10.1 while average subscale scores were 45.6±3.9 for confidentiality of personal information and private life, 21.7±2.7 for sexual privacy, 18.4±1.8 for privacy of those unable to protect themselves, 18.7±1.8 for physical privacy and 18.5±1.9 for ensuring a favorable environment.