Hizmetiçi eğitimlerdeki hizmet kalitesi konusunda öğretmenlerin görüşleri (Kayseri İli örneği)
Views of teachers on the service quality of in-service training (Case of Kayseri̇ Province)
  1. Tez No: 531910
  2. Yazar: BERRİN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. HAŞİM ÖZÜDOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Eğitim-öğretim hizmetleri hizmet sektörü içinde önemli bir paya sahiptir. Eğitim-öğretim hizmetlerinde ise önemi en başta gelen unsur eğitimcilerdir. Eğitimciler ne kadar donanımlı ve bilgili ise eğitimin kalitesinin de o derecede artması beklenir. Eğitim, yaşam boyu devam eden bir süreçtir. Bilimsel bilgi ve teknolojilerin hızla değişmesi, okulda öğrenilenlerin bir kısmını iş yaşamında işlevsizleştirmektedir. Öğretmenin mesleki yaşamı içinde gelişimini ve yenilenmesini sağlamanın yolu kaliteli hizmetiçi eğitimlerle mümkün olmaktadır. Bu çalışmada öğretmenlere verilen hizmetiçi eğitimlerin kalitesini ölçmek için hizmet kalitesini ölçmede yaygın olarak kullanılan Servqual yöntemi, eğitim sektörüne uyarlanarak kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS paket programı ile yapılmış; betimsel analizlerde, güvenilirlik analizi, frekans analizi, t testi ve ANOVA tekniklerinden yararlanılmıştır. Kayseri ilinde görev yapan 450 öğretmene uygulanan anket sunucunda; öğretmenlerin hizmetiçi eğitimlerden beklentilerinin karşılanmadığı, öğretmenlerin hizmetiçi eğitimlerin yapıldığı fiziksel mekanların görünümünün kalite algısında etkili olduğu ve hizmetiçi eğitimleri gerçekleştiren eğitimcilerin bilgi ve donanım olarak beklentilerin altında değerlendirildiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Education and training services have a significant share in the service sector. In education and training services, the most significant component is educators. The more qualified and educated the trainers are, the more the quality of education is expected to increase. Education is a life-long process. The rapid change of scientific knowledge and technologies makes some of the things learnt at school non-functional in work life. The way to ensure the development and renewal of the teacher in his / her professional life is made possible by in-service trainings. In this study, Servqual method, which is widely used in measuring the quality of service in order to measure the quality of in-service training given to teachers, is used by adapting to the education sector. Data have been analyzed using SPSS package program; in descriptive analyses; reliability analysis, frequency analysis, t-test and ANOVA techniques have been utilised. In the survey server applied to 450 teachers working in Kayseri province; it has been concluded that the expectations of the teachers from the in-service trainings are not met, the appearance of the physical spaces where the teachers get in-service training is effective on the quality perception, and the trainers who carried out the in-service training have been considered below the expectations in terms of knowledge and qualification