Hatalı tıbbi uygulamalar ve tazminat sorumluluğu
Medical malpractices and compensation liability
  1. Tez No: 531933
  2. Yazar: AHMET AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sağlık Kurumları Yönetimi, Law, Health Care Management
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bireyler yaşadıkları süre içerisinde mutlaka yaşamlarının bir döneminde sağlık kuruluşuna başvurma ihtiyacı duymaktadırlar. Sağlık durumunda meydana gelen anormallikler için hekime başvururlar. Hekim bireyde meydana gelen sağlık durumundaki bozuklukları tedavi edebilmek için gerekli olan tıbbi uygulamaları yapmakla yükümlüdür. Hekimle birlikte diğer sağlık çalışanları da hasta olan bireye tıbbi uygulamalarda bulunmaktadır. Hastanın sağlık kuruluşuna başvurmasıyla başlayan ve hekimin hastasının ön muayenesini yapması, tetkik ve tanısal işlemlerin uygulanması ve sonrasında tedavi planının oluşturulması aşamaları tıbbi müdahalenin karmaşık süreci içine girmektedir. Hekim hastasına tıbbi müdahalede bulunurken, bireyin kişilik haklarına saygı göstermek zorundadır. Birey izin vermediği sürece hiçbir müdahalede bulunma yetkisi bulunmamaktır. En basit tıbbi müdahaleden başlayarak en ağır cerrahi girişimlerin uygulandığı tıbbi müdahalelerde, hastanın tıbbi müdahale için yazılı onamı olmadan yapılan tıbbi müdahaleler hukuka aykırı kabul edilmektedir. Hastaya uygulanan hatalı tıbbi müdahaleler nedeniyle, bireyde meydana gelen hatalı tıbbi müdahaleye bağlı zararlardan, tıbbi müdahaleyi uygulayıcı kişi sorumlu tutulmaktadır. Hatta meydana gelen zarardan hasta bireyin yakınlarının da zarar görmesi durumunda da tazmin sorumluluğu ortaya çıkmaktadır. Hatalı tıbbi uygulamanın meydana gelmesinin sebebinin belirlenmesi, zararı verenlerin ya da zarara sebep olan fiziki koşulların belirlenmesi, tazmin sorumluluğunun belirlenmesinde önem taşımaktadır. Yapılan bu çalışmanın amacı hatalı tıbbi uygulamaların bireyin yaşam standartlarında meydana gelen zarara dikkat çekmektir. Hatalı tıbbi uygulamalar nedeniyle birçok birey yaşam koşullarında değişiklik yoluna gitmektedir. Sosyal hayatları ve aile yaşantıları etkilenen bireyler bulunmaktadır. Sağlık çalışanları ve sağlık kuruluşları hatalı tıbbi uygulamaları minimum düzeye indirebilmek için gerekli olan tüm önlemleri almalı ve en üst düzeyde özen ve dikkati göstermelidirler.
Özet (Çeviri)
Individuals need to consult a health facility at some point in their life. They consult a doctor for the health anomalies. The physician is obliged to apply the medical procedures necessary to treat health disorders of the individuals. Not only the physicians but also other health care professionals are involved in medical practices. The medical intervention is a complicated process, which involves consulting to healthcare services, preliminary medical examination, diagnostic procedures and treatment planning. The physician is supposed to respect the patient's personal rights during the medical intervention. S/he has no authority to intervene unless the patient gives permission. Any medical intervention from the simple one to serious medical treatment is accepted as an illegal act if there is no written consent of the patient. The medical practitioner is held responsible for the damages caused by the medical malpractices applied to the patient. The medical practitioner is also responsible for the liability for damages even when the patient's relative is harmed due to these damages caused by the medical malpractice. Detecting causes of the medical malpractice and identifying the physical conditions resulting in damage on the patient' health are crucial to determine the liability for damages. The purpose of this study is to draw attention to the medical malpractices' effects on the living standards of the individual. Many individuals are obliged to change their living conditions because of the medical malpractice. There are many individuals whose social life and family life are negatively affected due to these practices. Health care providers must take all necessary precautions to reduce the rate of the medical malpractice to a minimum and show maximum attention to medical services.