Modern devlette meşru güç kullanım tekeli ve polis gücü
The monopoly of legitimate power usage and the police power within the modern state
- Tez No: 531941
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Modern devlet ve onun polis gücü, pre-modern devlet dönemlerinde siyasal iktidarların yapısını ve bunları ortaya çıkaran dinamikleri incelemekle daha iyi anlaşılabilir. Bu çalışmada modern devlet öncesini anlamak adına, birinci bölümde avcı-toplayıcı insanların yerleşik hayata geçerek oluşturduğu topluluklardan başlayarak ilk siyasal topluluklar olarak kent devletleri işlenecektir. Akabinde, düşünürlerin geliştirmiş olduğu tezler ışığında devlet kuramına, siyasal düşünüşe bakılacaktır. Kent devletlerinden sonra imparatorlukları meydana getiren dinamiklere bakılıp ardından feodalizm siyasal, toplumsal ve ekonomik açılardan incelenecektir. Aynı zamanda, dünyevi ve ruhani iktidar mücadelelerinde çekişen güçler olarak Kilise-Krallık mücadeleleri üzerinde durulacaktır. Ortaçağ'da meydana gelen ticaretin canlanması, kentlerin büyümesi ve burjuvaların doğuşu üzerinde durulacaktır. Bu bölümde yapılan incelemeler, modern devletin hangi temeller üzerine kurulduğunu izah etmek açısından değerlidir. İkinci bölümde, modern devlet kuramının gelişmesinde etkili olan düşünürlere -Machiavelli'den Rousseau'ya- bakılacak ve modern devletin en temel unsurları üzerinde durulacaktır. Bu bağlamda değişen dinamiklerle beraber Tanrı-Kilise'nin etkisinden kurtularak meşruiyet temeli değişen laik-seküler, merkezileşmiş bürokratik devlet anlayışına bakılacaktır. Bunlara ek olarak modern devletin kuruluşunda para ve savaş merkeze alınarak modern devletin inşa süreçleri incelenecektir. Üçüncü bölümde, modern devletle birlikte ortaya çıkan meşru güç kullanımı ve devletin meşru fiziksel gücünü kullanan polis gücü üzerinde durulacaktır. Polisi anlamak adına, modern devletle beraber ortaya çıkan yönetim mekanizmalarına ayrıntılı olarak bakılacaktır. Bu bağlamda, doğrudan ve dolaylı yönetim, gözetleme, despotik ve altyapısal iktidar, biyo-iktidar ve disiplinsel iktidar kavramlarıyla polis ilintilendirilecektir. Polisin ortaya çıkış süreçlerinde ordu ile olan ilişkisine ve ayrışmasına dikkat çekilecektir. Polis gibi bir kuruma sahip olma yeteneğini kazanan modern devletin polis gücünü doğuran ve yönlendiren dinamiklerine bakılacaktır. Bu minvalde, Anglo-Sakson ve Kıta Avrupa'sı geleneklerinden hareketle polisin siyasal, bürokratik alanla ilişkilerine, üstlendiği görevlere, daha çok kime ve neye hizmet ettiğine bakılacaktır. Sonuç bölümünde modern devlet ve polisin doğurmuş olduğu sonuçlar üzerinden bir değerlendirme yapılarak çözüm önerileri sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The modern state and its police power could be understood better by studying and analyzing the structure of political powers in the era of the pre-modern states and the dynamics that uncover them. In the first chapter of this study, the communities built by the hunter and collector people after adopting a sedentary life will first be discussed as a subject and then, the city-states as first political communities will be reviewed. Thereafter, the hypothesis of the state and the political (diplomatic) way of thinking will be argued in the light of arguments developed by the philosophers. Also, the dynamics making the empires will be scrutinized and afterwards, the feudalism will be examined politically, socially and economically. In the meantime, the fights of the“Church & Kingdom”will be dwelled on as the contending powers in mundane and spiritual power struggles. The revival of commerce in the Middle Ages, urban growth and the birth of the bourgeois will be stated. The studies in this chapter are very significant to explain and to describe what the modern state is based on. In the second chapter, the philosophers like the Machiavelli and Rousseau who contributed the development of the hypothesis of the modern state will be argued and the most basic elements of the modern state will be emphasized. In this regard, along with the changing dynamics, the legitimacy-based changing secular centralized bureaucratic state, which is not under the impact of the Church, will be stated. Furthermore, in the establishment of the modern state, the money and war (violence) will be taken into the center and the processes of modern state building will be examined. In the third chapter, the monopoly of violence and police power which is described as the legitimate physical force will be reviewed. To understand the police power, the managing bodies that emerged with the modern state will be examined in detail. Within this context, direct and indirect governance, surveillance, despotic and infrastructural power, bio-power and disciplinary power will be correlated to police power. In addition to that, the dynamics that create the police power and canalize it will be discussed. To this sense, the relations of the police power with the bureaucratic field, tasks undertaken by the police will be expounded. In the conclusion, the results of the modern state and the police power will be interpreted and some proposals will be presented.