Epoksi grupları ihtiva eden salen/salophen köprülü polimerik s-triazin komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu: Manyetik ve termal özelliklerinin incelenmesi
The synthesis and characterization of salen/salophen bridged polymeric s-triazine including epoxy groups: Investigation of their magnetic and thermal properties
  1. Tez No: 531964
  2. Yazar: OĞUZHAN TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞABAN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada s-triazin tabanlı epoksi fonksiyonel grupları içeren salen/salophen şapkalı monomerik kompleksler ve onların polimerik yapıları sentezlenmiştir. Bu amaçla siyanürik klorür çıkış maddesi olarak kullanılmıştır. Siyanürik klorür'ün -5 ºC' da aseton ortamında dopamin ile bikarbonat varlığındaki reaksiyonundan CCDop olarak kodladığımız 2,4-dikloro,6-(3,4-dihidroksifeniletilamino)-1,3,5-triazin elde edilmiştir. CCDop, su/aseton ortamında KOH varlığında epiklorhidrin ile reaksiyona sokularak CCDopEpi2 olarak kodladığımız 2-(3,4-bis(oksiran-2-il-metoksi)fenetil)amin,4,6-dikloro-1,3,5-triazin elde edilmiştir. CCDopEpi2'nin metanol ortamında O-köprülü [(MSalen/Salophen)2O] (M= Cr3+ ve Fe3+) ile reaksiyonundan [MSalen/Salophen] şapkalı monomerik kompleksler elde edilmiştir. Elde edilen bu monomerik komplekslerin 1,4-dioksan ortamında etilendiamin ve/veya o-fenilendiamin ile reaksiyonundan polimerik s-triazin tabanlı kompleksler sentezlenmiştir. Elde ettiğimiz ligand ve komplekslerin yapıları 1H-NMR, 13C-NMR, elementel, FTIR, TGA, ESI-MS analizleri, UV-vis ve manyetik sussebtibilite ölçümleri kullanılarak aydınlatılmıştır. Komplekslerdeki metal miktarları ICP-AES spektrofotometresi kullanılarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, it has been synthesized s-triazine-based salen/salophen capped monomeric complexes containing epoxy functional groups and their polymeric forms. For this purpose, cyanuric chloride was used as the starting material. 2,4-dikloro,6-(3,4-dihidroksifeniletilamino)-1,3,5-triazin encoded as“CCDop”was obtained by reaction with cyanuric chloride and dopamine by using sodium bicarbonate. And, 2-(3,4-bis(oksiran-2-il-metoksi)fenetil)amin-4,6-dikloro-1,3,5-triazin encoded as“CCDopEpi2”was obtained by reaction with CCDop and epichlorohydrine by using KOH in aqua/acetone media. [MSalen/Salophen] capped monomeric complexes were obtained by reacting with CCDopEpi2 and O-bridged [(MSalen/Salophen)2O] (M= Cr3+ and Fe3+) in methanol media. s-Triazine based polymeric complexes were synthesized by reacting with ethylenediamine and/or o-phenylenediamine and these monomeric complexes in 1,4-dioxene media. The structure of all ligand and complexes were identified by using 1H-NMR,13C-NMR, elemental analysis, FTIR, TGA, ESI-MS analysis, UV-Vis, magnetic susceptibility measurements. Metal contents of the complexes have been determined using ICP-AES spectrophotometry.