Epoksi grupları içeren s-triazin polimer komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of s-triazine polymer complexes including epoxy groups
- Tez No: 538857
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞABAN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma da s-triazin temelli epoksi grupları ihtiva eden monomerik kompleksler ve onların polimerik yapıları sentezlenmiştir. Bu sebeple çıkış maddesi olarak siyanürik klorür kullanılmıştır. Siyanürik klorürün -5 ºC'da su/aseton ortamında 5-aminoizoftalik asit ile sodyum bikarbonat varlığındaki reaksiyonundan NOÇ olarak kodladığımız 5-(4,6-dikloro-1,3,5-triazin-2-ilamino)izoftalik asit elde edilmiştir. NOÇ, su/aseton ortamında KOH varlığında +2 ºC'da epiklorhidrin ile reaksiyona sokularak NOL olarak kodladığımız bis(oksiran-2-ilmetil)-5-(4,6-dikloro-1,3,5-triazin-2-ilamino)izoftalat sentezlenmiştir. NOL' nin 60 ºC'da su/etanol ortamında sırasıyla Mn+2, Co+2 ve Ni+2 ile reaksiyonlarından monomerik metal kompleksleri elde edilmiştir. Elde edilen bu monomerik metal kompleksleri 1,4-dioksan ortamında DIPEA varlığında 60 ºC'da 3,4-dihidroksibenzaldehit ve o-fenilendiamin ile reaksiyonundan polimerik s-triazin tabanlı metal kompleksleri elde edilmiştir. Sentezlediğimiz ligand, monomer ve polimerlerin yapıları 1H-NMR, 13C-NMR, elementel analiz, FT-IR, TGA, ESI-MS analizleri, UV-vis ve manyetik sussebtibilite ölçümleri kullanılarak aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was synthesized that s-triazine based monomeric complexes including epoxy groups and their polymeric structures. For this reason, cyanuric chloride was used as a starting material. 5-(4,6-dicholoro-1,3,5-triazine-2-ylamino)isophtalic acid codded as NOÇ has been obtained from the reaction of 5-aminoisophtalic acid and cyanuric chloride at -5 ºC with sodium bicarbonate in aqua/acetone media. Bis(oxiran-2-ylmethyl)-5-(4,6-dichloro-1,3,5-triazine-2-ylamino)izophtalate codded as NOL was synthesized from the reaction of epichlorohydrine and NOÇ in aqua/acetone media with KOH at +2 ºC. In aqua/ethanol media at 60 ºC, monomeric metal complexes were obtained from the reaction of NOL and/or Mn+2, Co+2 ve Ni+2. s-Triazine based polymeric metal complexes were obtained from the reaction of the monomeric metal complexes and 3,4-dihydroxybenzaldehyde/o-phenilenediamine in 1,4-diaxane media with DIPEA at 60 ºC. The structure of ligands, monomers and polymers were identified by using 1H-NMR and 13C-NMR, FT-IR, ESI-MS, UV-vis spectrophotometers, TGA and elementel analyses, and magnetic susceptibility measurements.