Türk ve Alman öğrencilerinin bakış açısıyla M. Y. Lermantov'un eserlerindeki 'yol' kavramının dil aracılığıyla dünya algısı
Conceptual way in the language picture of the world M. Y. lermantov from the position of the native speakers of Turkish and German
- Tez No: 531986
- Danışmanlar: PROF. DR. SVETLANA AIUPOVA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, Western Linguistics and Literature, Linguistics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Araştırmamızın konusunu M. Y. Lermontov'un dünya dil tablosundaki“yol”kavramı oluşturmaktadır. Araştırmanın amacı; Lermontov'un dünya dil tablosundaki“yol”kavramının temsil edilen özellikleri ve yöntemleridir. Çalışmanın amacı; yazarlık kavramında genel ve spesifik, kolektif ve bireysel olarak ortaya çıkan Lermontov'un eserlerinin dünya dil tablosundaki“yol”kavramının semantikasını ve yapısını belirlemek oluşturmaktadır. Çalışmanın teorik önemi, dünya dil tablosunun bireysel-yazarsal özelliği ile ilgili dilbilimin gelişimine katkı getirmesidir. Çalışmanın sonuçları yeni dönem edebi eserlerde dil materyallerini organize etme problemlerini daha fazla temellendirerek açıklanmasına yardımcı olabilir. Çalışmanın yapısı: bitirme çalışması giriş, iki bölüm, sonuç, kullanılan kaynaklar listesi ve ekten oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The theme of our research: The concept of“path”in the language picture of the world M. Y. Lermontov. The subject of the research is the concept of“path”in the language picture of the world of Lermontov. The object of research is the features and ways of representing the concept of“path”in the language picture of the world of Lermontov. The theoretical significance of the research lies in the fact that its results will serve as a contribution to the development of the linguistic doctrine of the individual and author's specific features of the linguistic picture of the world, can form the basis for further fundamental study of the problem of organizing linguistic material in the works of modern literature.