Bankalarda risk yönetimi ve Türk bankacılık sektörü üzerine bir araştırma
A research on risk management and Turkish banking sector in banks
  1. Tez No: 531996
  2. Yazar: CANAN ALİCANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Küreselleşmenin artması ile birlikte finansal piyasalarda risk yönetimini daha da önemli hale gelmiştir. Finansal piyasaların gelişimi en çok bankacılık sistemini etkilemektedir. Bankacılık sektörünün uluslararası alanda karşılaşmış olduğu risklerin artması risk yönetimini daha da önemli hale getirmektedir. Bankacılık sektöründe yaşanan problemler ülke ekonomisini de olumsuz yönde etkilemektedir. Bankaların belirlemiş oldukları getiriye ulaşabilmeleri için karşılarına çıkabilecek riskleri denetim altına almaları gerekir bunun için de karşılaşılabilecek riskleri iyi tanımlamaları, ölçmeleri ve etkin bir biçimde yönetmeleri gerekir. Bu nedenle bankacılık sisteminde risk yönetiminin önemi büyüktür. Risk yönetim sürecinde bankalar hedeflemiş oldukları getiriyi çağlamak için belirli riskleri üstlenmek zorunda kalabilirler. Bankaların karşılaşmış oldukları riskleri risk yönetim teknikleri ile minimize etmeye çalışırlar. Teknolojik gelişmeler, yeni fırsatların varlığı yeni riskleri ortaya çıkartmaktadır. Çalışmamızın 1. Bölümünde; risk ve risk yönetimi kavramları tanımlanmış, risk yönetiminin amacı, önemi ve risk yönetim süreci açıklanmıştır. İkinci bölümünde genel olarak risk, risk yönetimi ve risk çeşitleri incelenmiştir. Çalışmamızın sonuç bölümünde ise Türk bankacılık sisteminde risk yönetimi uygulamalarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increase of globalization , risk management has become more important at financial markets. Development of financial markets has mostly affected the banking system. The increase of risks that the banking sector is facing in international area has made risk management more important .Problems in the banking sector have also affected the country's economy adversely. To reach the revenues that the banks have stated ,the banks need to take risks under control. Therefore , the banks need to know, measure, and manage the risks that may arise effectively. That's why, the importance of risk management takes great part in the banking system. The banks may have to take certain risks to provide the targeted revenue in the risk management process. They try to minimize the risks with some risk management techniques. Technological developments and the existence of new opportunities emerge some new risks. In the first part of our study , the concepts of risk and risk management are defined, the importance and purpose of the risk management , and risk management process are explained. In the second part , risk, risk management, and risk types are analyzed in general .In the conclusion part, we discussed the risk management practices ın Turkish banking system.