Yükseköğretimde özgün baskı atölyelerinde baskıresim teknikleriyle deneysel arayışlar
Approaches for experimental printmaking techniques of printmaking workshop in higher education
- Tez No: 532020
- Danışmanlar: PROF. GÜLER AKALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu araştırma, yükseköğretimdeki baskıresim atölyelerinde uygulanan geleneksel baskıresim tekniklerinin yanısıra, gelişen teknoloji ile birlikte çağdaş baskıresim tekniklerinin de ders içeriklerinde yer alabilmesini amaçlamaktadır. Bununla birlikte özgün baskıresim atölyelerinde geleneksel ve deneysel teknikler ayrı ayrı ve birlikte geliştirilerek, baskıresim alanının güncelliğini korumasının önemi vurgulanmıştır. Araştırma, öğrencilerin baskıresim eğitimine karşı farkındalıklarını belirlemek amacıyla tarama modelinde yapılmış betimsel bir çalışmadır. Bu araştırmada geleneksel tekniklerden biri olan 'linol baskı' ile deneysel teknikler olarak adlandırabileceğimiz 'tetrapak baskı', 'kitchenlitografi', 'kolografi baskı' tekniklerine ayrıntılı bir şekilde yer verilmiştir. Bu çalışmayı Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Seçmeli Sanat Atölye III (Özgün Baskıresim) dersi alan 3. Sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Deney ve kontrol grubu olmak üzere toplamda 30 öğrenci ile iki grup oluşturulmuştur. 'Deneysel desen araştırması' yöntemiyle oluşturulan çalışmanın nicel boyutunda ise gerçek deneme modellerinden 'son test kontrol gruplu desen' kullanılmıştır. İki grup arasında anlamlı bir farkın olup olmadığını belirlemek için 't-testi'nden yararlanılmıştır. Nicel veriler; uzmanlar desteği ile araştırmacı tarafından literatür taramasıyla hazırlanan Likert tipi algı ölçeği aracılığı ile toplanmıştır. Verilerin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma, frekans ve yüzde hesaplamaları kullanılmıştır. Araştırmanın geneline bakıldığında, deney grubu ile kontrol grubu arasında, derse karşı tutumları, uygulama çalışmalarının değerlendirilmesindeki puan farkları açısından deney grubunda anlamlı bir fark olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmanın sonunda baskıresim alanına yeni teknikler kazandırılmış, bu tekniklerin ders içeriklerine eklenebilmesi için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, higher education printmaking workshop in traditional printmaking techniques, as well as with the developing technology and contemporary printmaking techniques to obtain in the course content. However the original printmaking workshops in traditional and experimental techniques developed individually and together, the importance of printmaking area up-to-date protection. In this study, one of the traditional technical ' linoleum-cut prints ' purpose ' as experimental techniques with tetrapak print', kitchenlitografi ', ' kolografi print ' techniques in a thorough manner. This work, Gazi University, Faculty of Education, Department of Fine Arts Education, Elective Art Workshop III (Printmaking) class 3. grade students. A total of 30 students and two groups, experimental and control groups were formed. 'Experimental design research' method is quantitative aspects of the study of experimental models created with real 'test control group design has been chosen. To determine whether a significant difference between the groups' t-test was utilized. Quantitative data; experts are collected through Likert-type scale prepared by the perception by researchers with the support of literature. The mean, standard deviation, frequency and percent were used in the analysis of the data. In general, it was found that there was a significant difference between the experimental group and the control group in terms of the attitude towards the class and the differences between the scores in the evaluation of the application studies. At the end of the research, new techniques were introduced to the field of printing and suggestions were made to add these techniques to the course content.