Renal transplant olgularında post-transplant anemi prevalansı ve risk faktörleri
Prevalence and risk factors of anemia in renal transplant recipients
- Tez No: 532120
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR CANPOLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmada böbrek nakli uygulanmış pediatrik olgularda post-transplant anemi (PTA) prevalansının ve anemiye yol açan nedenlerin belirlenmesi; bu olgularla böbrek işlevleri denk kronik böbrek hastalığı (KBH) olgularının anemi yönünden karşılaştırılması amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem: Nakilden sonra farklı dönemlerde anemi prevalansının ve nedenlerinin belirlenmesi için, 18 yaşından önce böbrek nakli uygulanmış 51 olgunun klinik ve laboratuvar verileri geriye dönük değerlendirildi. Akut enfeksiyonu bulunmayan 48 böbrek nakilli olguyla, olgulara yaş, cinsiyet ve glomerüler filtrasyon hızı bakımından denk 20 KBH olgusunun, anemi ve inflamasyonla ilişkili klinik ve laboratuvar verileri kesitsel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: PTA prevalansı, erken ve geç post-transplant dönemde sırasıyla %54,8 ve %52,9 saptandı. Erken post-transplant dönemde kadavradan nakil yapılanların hemoglobin düzeyinin daha düşük (9,98±2 g/dl vs 11,65±1,3 g/dl, p=0,001) olduğu görüldü. HLA uyumunun erken PTA için bağımsız belirleyici olduğu saptandı (R=0,507, p=0,003).
Özet (Çeviri)
Objectives: This study aimed at elucidating the prevalence and risk factors of anemia in renal transplant recipients and to compare anemia related parameters with of CKD patients. Patients and methods: To determine the prevalence and predictive factors of anemia in different eras after transplantation, laboratory and clinical findings of 51 renal transplant recipients who were transplanted before 18 years of age, were evaluated retrospectively. The anemia and inflammation-related laboratory findings of 48 eligible renal transplant recipients and 20 pre-transplant/dialysis CKD patients who are similar in terms of age, gender and GFR, were compared in a cross-sectional manner. Results: The prevalence of early and late post transplant anemia (PTA) was %54,8 and%52,9, respectively. In the early post-transplant period, the individuals who received a graft from a deceased donor had lower hemoglobin (Hb) concentrations (9,98±2 g/dl vs 11,65±1,3 g/dl, p=0,001). The number of HLA-match was found to be independently associated with early PTA (R=0,507,p=0,003).