Üst ve alt temporal ven oklüzyonlu olguların intravitreal anti-vegf tedaviye yanıt açısından karşılaştırılması
Comparison of anti-vegf treatment response in patients with superior and inferior temporal vein occlusion
- Tez No: 532185
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİT HAKAN ÖNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Amaç: Üst temporal ven oklüzyonu (ÜTVO) ve alt temporal ven oklüzyonu (ATVO) hastalarında anti-VEGF tedavi sonrasında oluşan anatomik ve fonksiyonel değişikliklerin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya en az altı ay boyunca düzenli takibi olan ve intravitreal anti-VEGF tedavi uygulanmış 87 retinal ven dal oklüzyonu hastasının 89 gözü dahil edildi. Tüm olgulara anti-VEGF tedavi öncesi ve sonrası düzeltilmiş en iyi görme keskinliği (DEİGK), optik koherens tomografi (OKT) ile başlangıçta ve gerekli görülen durumlarda floresein anjiyografi (FA) değerlendirilmelerini içeren detaylı oftalmolojik muayeneleri yapıldı. İskemi, başlangıç DEİGK, intraretinal kist çapı, seröz retina dekolmanı varlığı, fotoreseptör iç-dış segment (IS/OS) bandı bütünlüğü, retina pigment epiteli (RPE) atrofisi, epiretinal membran (ERM) varlığı ve lameller delik varlığının görsel prognoz üzerine etkileri değerlendirildi. Her bir göz için tedavi başarısı anatomik olarak santral maküla kalınlığının ≤250 μm saptanması olarak tariflenirken, fonksiyonel başarı DEİGK'nin ≥3 sıra artması şeklinde tanımlandı. Bulgular: Retinal ven dal oklüzyonu tanılı 87 hastanın (39 kadın, 48 erkek) 89 gözüne toplam 415 anti-VEGF enjeksiyonu yapılmıştır. Ortalama yaş 60.78±10.09 (36-83) idi. Etkilenen gözlerin 56'sında (%62.9) ÜTVO, 33'ünde (%37.1) ATVO mevcuttu. ÜTVO'lu gözlerde anti-VEGF tedavi öncesi DEİGK 0.680±0.352 logMAR, tedavi sonrası 0.487±0.453 logMAR bulunmuşken (p=0.001), ATVO'lu gözlerde tedavi öncesi DEİGK 0.708±0.336 logMAR, tedavi sonrası 0.536±0.574 logMAR (p=0.066) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare anatomical and functional changes of patients after anti-VEGF medication with superior temporal vein occlusion (STVO) and inferior temporal vein occlusion (ITVO). Methods: 89 eyes of 87 retinal vein occlusion patients were included, who had regular follow-ups at least for 6 months and had given intravitreal anti-VEGF treatment. Every patient had detailed ophthalmological examinations including best corrected visual acuity (BCVA) test, optical coherence tomography (OCT) and floresein angiography (FA) in the beginning and when needed. İschemia, initial BCVA, diameter of intraretinal cyst, presence of serous retinal detachment, photoreceptor inner-outer segment (IS/OS) band integrity, atrophy of retina pigment epithelium (RPE), presence of epiretinal membrane (ERM) and presence of lamellar hole on visual prognosis were evaluated. For each eye anatomical success was defined as having central macular thickness ≤250 μm, functional success was described increase in BCVA ≥3 lines. Results: 89 eyes of 87 patients (39 female, 48 male) who had retinal vein occlusion diagnosis, had 415 anti-VEGF injections totally. Average age was found 60.78±10.09 (36-83). In affected eyes 56 (%62.9) had STVO, 33 (%37.1) had ITVO. In eyes with STVO, BCVA before anti-VEGF treatment was 0.680±0.352 logMAR and 0.487±0.453 logMAR after treatment (p=0.001), whereas in eyes with ITVO BCVA before treatment was 0.708±0.336 logMAR and 0.536±0.574 logMAR after treatment (p=0.066).