Kültür ve edebiyat hayatına katkılarıyla Refi Cevat Ulunay
Refi Cevat Ulunay with contributions to culture and literature life
  1. Tez No: 532197
  2. Yazar: ÖZGÜL ÖZBEK GİRAY
  3. Danışmanlar: PROF. NAZİM HİKMET POLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 887
Özet
Bu çalışma altmış yıl basın hayatına hizmet eden ve edebiyat tarihlerinde adından söz edilmeyen Refi Cevat Ulunay'ın kültür ve edebiyat hayatındaki yerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Bugüne kadar hakkında yazılmış makale, kitap ve yüksek lisans tezi bulunmasına rağmen yazarı bütün cepheleriyle ele alan kapsamlı bir çalışma yapılmamıştır. Amacımız daha çok gazeteci kimliğiyle tanınan Refi Cevat'ın nasıl çok yönlü bir yazar olduğunu anlatmak ve gazete sayfalarında unutulmaya mahkûm edilmiş yazılarını edebiyat dünyasına kazandırmaktır. Üç bölümden oluşan tezin birinci bölümünde yazarın hayatı, şahsiyeti ve yazarlığı hakkındaki bilgiler gazete yazılarından ve eserlerinden hareketle verilmiştir. İkinci bölümde yazarın süreli yayınlarda tespit edilen edebiyat, kültür, eğitim, gazetecilik, siyaset, tiyatro, musiki, tarih, mimari, çevre, müzecilik, dini konular, Mevlana ve Mevlevilik, ziraat ve ormancılık, avcılık ve spor, hayvanlar, çocuklar, kadınlar ve mesleklerle ilgili yazıları her biri kendi içinde alt başlıklara ayrılarak değerlendirilmiştir. Üçüncü bölüm sanat eserlerine ayrılmış burada önce yazarın kitap halinde yayınlanan yedi romanı ve gazetelerde tefrika halinde kalan dört romanı, sonra da gazete ve mecmualardan tespit edilen seksen altı hikâyesi tahlil edilmiştir. Sonuç bölümünde ise Refi Cevat Ulunay'ın Türk kültür ve edebiyat hayatına katkıları anlatılmıştır. Ekler kısmında“Refi Cevat Ulunay'ın Yazıları Bibliyografyası”verilmek istense de hacim bakımından tezin sınırlarını aşacağı düşünülerek verilememiş yazarla ilgi fotoğraf, karikatür ve belgeler paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study was conducted in order to determine the place of Refi Cevat Ulunay in the culture and literature life, who had contributed to the press life for sixty years and not been mentioned in the history of literature. Although there have been articles, books and master thesis about the author, there has been no comprehensive study focusing on all aspects of the author. The purpose of the study is to show Refi Cevat, known mostly for his journalist identity, is a versatile writer and to bring his writings faded into oblivion in newspapers. In the first chapter of the thesis consisting of three chapters, the information about the author's life, personality, and his authorship were presented based on his newspaper articles and his works of art. In the second chapter, the author's writings about literature, culture, education, journalism, politic, theatre, music, history, architecture, environment, museology, religious issues, Mevlana and Mevlevi order, agricultural and forestry, hunting and sports, animals, children, women, and professions found in periodicals were evaluated depending on the subheadings. The third chapter was devoted to the author's works of art. The author's seven novels published as a book, the four novels left as episodes in newspapers, and eighty six stories found in newspapers and magazines were analysed respectively. In the conclusion chapter, Refi Cevat Ulunay's contributions to Turk culture and literature were explained. In the appendix part, even though it was aimed at first,“Refi Cevat Ulunay's Bibliography”could not have been included considering the length of the current thesis and photographs, cartoons, and documents related to the author were shared. At the end of the study,“Index”including names, works, newspapers and magazines, place names, and historical period names were presented for the convenience of researchers.