Awareness of podological treatment methods in cases of ingrown toenails in Turkey and determination of the preferences and tendencies of adults between the ages of 18-60 about treatment methods
Tırnak batması vakalarında Türkiye'de podolojik tedavi yöntemlerinin bilinirliği ve 18-60 yaş arası yetişkinlerin tedavi yöntemleri konusunda tercihleri ve eğilimlerinin saptanması
- Tez No: 846410
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TANRIÖVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de yaşayan 18-60 yaş arası yetişkin bireylerin tırnak batması tedavisi konusundaki tercih ve eğilimlerini saptamak amacıyla Türkçe dilinde ve online platformlar üzerinden katılım sağlayan 1144 katılımcı arasında (yaş ort: 40,6 ± 10,97 yıl, E/K=502/642) yapılmıştır. İstatistiksel Analiz SPSS versiyon 29 (IBM SPSS Statistics for Windows, Version 29.0.1.0) ile yapılmıştır. Çalışmamızın sonucunda; Türkiye'de yetişkin bireyler arasında Podoloji uygulamalarını bilen ve daha önce bir podoloji merkezinde işlem yaptırmış olanların oranı, genel katılımcılar arasında %16.20 (n=186) )olarak belirlenmiştir. Tırnak batması yaşayan katılımcılar arasından Podoloji işlemi yaptırmış olanların oranı ise genel katılımın %7,018'ini (n=80) oluşturmaktadır. Genel katılımcılar içerisinde tırnak batması tedavisi amacıyla podolojiye başvuru yüzdesinin düşük olması, podolojinin toplumda bilinirliğinin yetersiz olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted among 1144 participants (mean age: 40.6 ± 10.97 years, M/F=502/642) who participated in Turkish language and online platforms to determine the preferences and tendencies of adults aged 18-60 years living in Turkey regarding ingrown toenail treatment. Statistical analysis was performed with SPSS version 29 (IBM SPSS Statistics for Windows, Version 29.0.1.0). As a result of our study; the proportion of adults in Turkey who knew podology applications and had previously undergone a procedure in a podology centre was determined as 16.20% (n=186) among the general participants. Among the participants with ingrown toenails, the proportion of those who have had a podology procedure constitutes 7.018% (n= 80) of the general participation. The low percentage of application to podology for ingrown nail treatment among the general participants indicates that the awareness of podology in the society is insufficient.