Acil serviste zehirlenme nedeniyle hemodiyaliz uygulanan hastaların retrospektif analizi
The retrospective analysis of patients that underwent hemodialysis in emergency room because of intoxication
  1. Tez No: 532221
  2. Yazar: UĞUR ORHAN
  3. Danışmanlar: UZMAN MÜGE GÜLEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Anesthesiology and Reanimation, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Amaç: Acil serviste zehirlenme tanısı alan hastalardan hemodiyaliz (HD) gerektiren hastaların, klinik özelliklerinin belirlenmesini, hangi ajanlarla maruziyetin hemodiyaliz ile tedavi edildiğini, hastaların hangi endikasyonla hemodiyalize alındığını ve sonlanım durumlarının değerlendirmesini amaçladık. Gereç ve Yöntem: Acil Servise Ağustos 2014 - Ağustos 2018 tarihleri arasında başvuran, hemodiyalize alınan 55 zehirlenme hastası çalışmaya dâhil edildi. Hastaların yaşı, cinsiyeti, hastaneye başvuru şikayeti, maruz kaldığı toksinler, vital bulguları, hastaların başvuru anındaki bilinç durumu, entübasyon uygulanıp uygulanmadığı, başvuru anındaki ve diyaliz sonrası laboratuvar sonuçları, antidot ihtiyacı, hangi endikasyonla diyalize alındığı, varsa gelişen komplikasyonlar, hastanede yatış süresi ve hastaların sonlanım durumu verileri geriye dönük olarak hasta yatış dosyalarından ve hastane elektronik bilgi işlem sistemi kayıtlarından elde edildi. Oluşturulan standart veri toplama formuna veriler kaydedildi. Bulgular: Olguların yaş ortalaması 43,56±15,18 yıl olup, 43'ü erkek (%78,2) idi. Tedavide HD uygulanan hastaların 31'i (%56.4) metil alkol, 6'sı (%10.9) metformin, 4'ü (%7.3) teofilin, 3'ü (%5.5) lityum, 3'ü (%5.5) diğer alkoller, 3'ü (%5.5) opioid-sempatomimetik-halüsinojen, 2'si (%3.6) mantar, 1'i (%1.8) valproik asit, 1'i (%1,8) alüminyum fosfit, 1'i (%1,8) analjezik zehirlenmesiydi. Hastaların % 74,5' i (n=41) tedaviye dirençli metabolik asidoz ve şuur bozukluğu nedeniyle diyalize alındı. Tüm hastaların ortalama yatış süresi 3,87±5,56 gün (min:1 gün max: 23 gün) idi. Hastaların 12' si (%21,8) exitus oldu, 43 hasta (%78,2) ise taburcu oldu. Hastaların 15' inin (%27,2) entübasyon ihtiyacı oldu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: We aimed to determine the clinical characteristics of patients requiring hemodialysis (HD) among patients who were diagnosed with poisoning in the emergency department, with which agents exposure was treated with hemodialysis, with which indication patients received hemodialysis, and to evaluate their outcome. Materials and Method: 55 poisoned patients admitted to the Emergency Department between August 2014 and August 2018 were included in the research. Age, gender, complaints for while being admitted hospital, toxins imposed, vital findings, state of consciousness at the time of admission, whether or not intubation was applied, laboratory results at the time of admission and after dialysis, antidote requirement, with which indication the dialysis was given, development of complications if any, length of the hospital stay and the outcome data of the patients were obtained retrospectively from the patient hospitalization files and the hospital electronic data processing system records. Data were recorded on the data collection form. Results: The average age of the patients was 43.56 ± 15.18 years and 43 of them were male (78.2%). Thirty-three (56.4%) of the patients who underwent HD treatment were poisoned with methyl alcohol, 6 (10.9%) of them with metformin, 4 (7.3%) were with theophylline, 3 (5.5%) were with lithium and 3 (5.5%) were with other alcohols, 3 (5.5%) were with opioid-sympathomimetic-hallucinogen, 2 (3.6%) were with mushroom, 1 (1.8%) was with valproic acid, 1 (1.8%) was with aluminum phosphite, and 1 (1.8%) was an analgesic poisoning case. 74.5% (n = 41) of the patients were given dialysis treatment due to treatment refractory metabolic acidosis and impairment of consciousness. The average length of hospital stay of the patients was 3,87 ± 5,56 days. Twelve patients (21.8%) died and 43 patients (78.2%) were discharged. 15 patients (27.2%) needed intubation.