Zehirlenme nedeniyle yoğun bakıma yatırılan ve ekstrakorporal tedavi alan hastaların retrospektif analizi
Retrospective analysis of patients who were admitted to intensive care unit and received extracorporeal treatment due to intoxication
  1. Tez No: 537546
  2. Yazar: MUHAMMED KAMİLOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KÖYLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Acil servise zehirlenme ile başvuran ve 2008-2018 yılları arasında Acil Kritik Yoğun Bakım ve Acil Toksikoloji Yoğun Bakım'da takip edilen hastaları ekstrakorporal tedavi açısından incelemeyi planladık. Gereç Yöntem: 2008– 2018 yılları arasında acil servise zehirlenme nedeniyle başvuran ve Acil Kritik Yoğun Bakım ve Acil Toksikoloji Yoğun Bakım'da takip edilip ekstrakorporal tedavi alan hastalar dahil edildi. Hastaların şikayetleri, başvuru anındaki vital bulguları, özgeçmişleri, kan gazları, hematolojik ve biyokimyasal parametreler kaydedildi. Hastaların intoks etkeni, hastanede yatış süresi, mekanik ventilatör ihtiyacı, multi organ yetmezliği ve hastane içi mortalite gelişip gelişmediği kaydedildi. Hastaların aldığı ekstrakorporal tedavi türü, kaç kez ekstrakorporal tedavi aldığı, ilk 24 saatteki idrar çıkışı, ekstrakorporal tedavi komplikasyonu gelişip gelişmediği, ekstrakorporal tedaviye rağmen kronik böbrek yetmezliği gelişip gelişmediği ve eğer taburculuk olmuşsa taburculuk sonrası psikiyatri poliklinik başvurusu olup olmadığı kaydedildi. Bulgular: 152 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaşı ortanca(ÇA) 37,5(29) saptandı. Hastaların 88(%57,9)' i bayan, 64(%42,1) ü ise erkekti. Hastaların hastanede yatış ortanca(ÇA) 5(4) gün olarak değerlendirildi. Çalışılan olgulardaki ekstrakorporal tedavi seçeneği olarak 85(%55,9) tanesi hemodiyaliz, 7(%4,6) si ultrafiltrasyon, 31(%20,4) i hemoperfüzyon, 29(%19,1) u karbon filtre tercih edilmiştir. Ekstrakorporal tedavi komplikasyonu 4(%2,6) ünde gelişmiştir. 35 (%23) inde mekanik ventilatör ihtiyacı, 24(%15,8) ünde ekstrakorporal tedaviye rağmen kronik böbrek yetmezliği ,20(%13,1) sinde multi organ yetmezliği, 20(%13,1) sinde hastane içi mortalite gelişmiş; 53(%34,8) ü taburculuk sonrası psikiyatri poliklinik başvurusu yapmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: We planned to evaluate the patients who were admitted to the emergency department with intoxication and followed up in Emergency Critical Intensive Care and Emergency Toxicology Intensive Care Unit between 2008-2018 for extracorporeal treatment. Materials and Methods: Patients who were admitted to the emergency department due to intoxication between 2008 and 2018 and followed-up in Emergency Critical Intensive Care and Emergency Toxicology Intensive Care and received extracorporeal treatment were included in the study. Complaints of the patients, vital signs, CVs, blood gases, hematological and biochemical parameters were recorded. It was noted that the patients' intoxication, hospitalization time, mechanical ventilator requirement, multi-organ failure and in-hospital mortality were improved. The patients received extracorporeal treatment type, how many times received extracorporeal treatment, first 24 hours urine output, extracorporeal treatment complications developed, whether or not developed after extracorporeal treatment of CRONİC RENAL FAİLURE, and if there was discharge after discharge from the psychiatric outpatient clinic were recorded. Results: 152 patients were included in the study. The median(IQR) age of the patients included in the study was 37.5 (29). 88 (57.9%) of the patients were female and 64 (42.1%) were male. Median(IQR) hospital stay was 5 (4) days. 85 (55,9%) hemodialysis, 7 (4,6%) ultrafiltration, 31 (20,4%) hemoperfusion and 29 (19,1%) carbon filter were preferred as extracorporeal treatment options. The complication of extracorporeal treatment was 4 (2.6%). 35 (23%) needed mechanical ventilator, 24 (15.8%) had extracorporeal therapy after extracorporeal treatment, 20 (13.1%) had multi-organ failure, and 20 (13.1%) had in-hospital mortality; 53 (34.8%) patients applied for psychiatric outpatient clinic after discharge.