Üniversitelerdeki muhasebe eğitiminin işletme beklentilerini karşılama düzeyi üzerine bir araştırma
A research on meeting the business expectations of accounting education given in universities
  1. Tez No: 532250
  2. Yazar: ELSEVAR IBADOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT KARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversitelerde verilen muhasebe eğitiminin Azerbaycan`ın başkenti Bakü`de faaliyet gösteren işletmelerin beklentilerini hangi düzeyde karşıladığını ortaya koymaktır. Günümüz işletmeleri hızla değişmekte ve gelişmektedir. Rekabetin giderek arttığı bir dönemde işletme yönetiminde stratejik kararların alınması için muhasebe bilgilerinin de ihtiyaç doğrultusunda olması beklenmektedir. Söz konusu bilgileri kullanıcılara sunan muhasebe meslek mensuplarının eğitilmesinde en önemli yerlerden birini üniversiteler oluşturur. İşletmelerin muhasebeden beklentilerinin karşılana bilmesi, üniversitelerdeki muhasebe eğitiminin işletme beklentilerini karşılayabilecek özelliklere sahip olmasına bağlıdır. Çalışmanın uygulama bölümünde, Bakü`de faaliyet gösteren 405 işletmeye anket yapılmış ve elde edilen veriler SPSS 23 paket programı ile analize tabi tutulmuştur. Analiz sonucunda muhasebenin bütün alanlarında üniversitelerde verilen muhasebe eğitiminin işletme beklentilerini tam karşılamadığı tespit edilmiştir. Üniversitelerin işletme beklentilerine tam karşılık verebilmesi için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to show in which level the accounting education given at universities meet the expectations of enterprises operating in Baku, capital city of Azerbaijan. Today's businesses are rapidly changing and developing. In a period of increasing competition in business management for taking strategic decisions accounting information is expected to be in line with the need. One of the most important places are universities that train professional accountants who provides such information to users. Expectations of businesses can be met on accounting depend on accounting education in universities that have qualities that can meet business expectations. In the practice section of the study, a survey was conduct a questionnaire on 405 companies that are operating in Baku, and obtained data were analyzed by SPSS 23 package program. As a result of the analysis detected that in all areas of accountancy that accounting education train at universities has not been able to meet business expectations. In order for universities to respond exactly to business expectations, suggestions were presented.