Farklı konsantrasyonlardaki 2-fenoksietanol ve karanfil yağının sarı prenses (Labidochromis caeruleus) ve ahli (Sciaenochromis fryeri) yavru bireyleri üzerine olan anestetik etkileri
Anesthetic effects of 2-phenoxyethanol and clove oil in different concentrations on yellow princess (Labidochromis caeruleus) and electric blue hap (Sciaenochromis fryeri)
  1. Tez No: 532264
  2. Yazar: VEFA KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
2-Fenoksietanol (2-PE, etilen glikol monofenil eter), renksiz ve 1,11 gr/ml yoğunlukta yağ içeren bir anestetiktir. Karanfil bitkisinden ekstrakte edilen karanfil yağı ise, karanfil bitkisinin tomurcuk, yaprak ve dallarından elde edilen bir üründür. Karanfil yağının etken maddesi yaklaşık %85-95 eugenol, %5-15 isoeugenol ve methyleugenol'dür. Çalışmada karanfil yağı; 10, 15, 25, 50, 75, 100 µl/L ve fenoksi etanol; 0,2, 0,3, 0,4, 0,5, 0,6 ve 0,7 ml/L olarak 6'şar farklı konsantrasyonda kullanılmış olup sarı prenses (Labidochromis caeruleus, 1,19±0,14 gr, 3,88±028 cm) ve ahli (Sciaenochromis fryeri, 1,22±0,07 gr, 4,22±0,24 cm) yavru bireylerinde uygun anestetik konsantrasyonlar tespit edilmiştir. 2-Fenoksietanolün 0,5 ml/L ve karanfil yağı 25 µl/L konsantrasyonları ile kullanımı bu iki tür içinde minimum etkili konsantrasyonlar olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
2-Phenoxyethanol (2-PE, ethylene glycol monophenyle ether) is colorless and an anesthetic containing 1.11 g / ml fat. The clove oil extracted from the plant is a product obtained from the buds, leaves and branches of the clove plant. The active ingredient of clove oil is about 85-95% eugenol, 5-15% isoeugenol and methyleugenol. In the study, clove oil (10, 15, 25, 50, 75, 100 μL L-1) and phenoxyethanol (0.2, 0.3, 0.4, 0.5, 0.6, 1) at a different concentration of 6 were used to determine the appropriate anesthetic concentration in the fries of yellow princess (Labidochromis caeruleus, (1.19±0.14 gr, 3.88±028 g) and electric blue hap (Sciaenochromis fryeri, 1.22±0.07, 4,22±0.24 ). The use of 2-phenoxyethanol with 0.5 ml of L-1 and clove oil with 25 μl of L-1 concentrations were determined as minimum effective concentrations for these two species.