Pre-service EFL teachers' engagement with movie segments in an advanced reading class
Hizmet öncesi ingilizce öğretmenlerinin ileri okuma dersinde film parçalarıyla etkileşimi
  1. Tez No: 532267
  2. Yazar: ARDAK AKHMETOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET YAYLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın asıl amacı, ileri seviye bir okuma dersinde filmlerden alınmış kısa parçaların öğrencilerde kültürel ve sosyal farkındalığı nasıl arttırdığını incelemektir. Çalışma, hizmet öncesi öğretmenlerin gelecekteki öğretimlerine film temelli dersleri entegre etmeleri hakkındaki görüşlerini de toplamayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, Türkiye'deki bir devlet üniversitesinde İngilizce Öğretmenliği bölümüne kayıtlı 30 öğrenci ile yürütülmüş ve 2016-2017 akademik yılının bahar döneminde gerçekleştirilmiştir. Araştırmacının katılımcıların geçmiş deneyimlerini saptaması için, dönemin başında tüm hizmet öncesi öğretmenlerin açık uçlu sorulardan oluşan ilk anketi cevaplamaları istenmiş, dönem sonunda da katılımcılar son bir anket cevaplamıştır. Araştırmacı, katılımcıların film entegre edilmiş derslerde karşılaştıkları zorlukları ve filmlerdeki bölümlerde karşılaştıkları yeni sosyal ve kültürel unsurların bulunduğu bir uygulamanın gelecekteki öğretim hayatlarında nasıl katkı sağlayabileceği hakkındaki son görüşlerini tespit etmeyi amaçlamıştır. Ayrıca filmlerden oluşmuş derslerin sonunda ve öncesinde altı katılımcıyla başlangıç ve final görüşmesi yapılmıştır. Görüşmeler, bilgi toplama sürecini kolaylaştırmak için Türkçe yapılmış, sonuçlar yazılırken İngilizceye çevrilmiştir. Ek olarak her bir ders saatinin sonunda, katılımcılar film bölümleriyle ilgili deneyimlerini esas alarak günlüklerine notlar yazmıştır. Bahsi geçen bu çalışmanın sonuçları, ileri seviye okuma derslerinde film bölümleri kullanmanın, katılımcı hizmet öncesi öğretmenlerin kültürel ve sosyal farkındalığını ve gelecekteki derslerinde filmleri kullanma düşüncelerini olumlu yönde etkilediğini açığa çıkarmıştır. Uygulamanın sonunda hizmet öncesi öğretmenler kendi okuma derslerinde film parçalarıyla dil pratiği yapmanın zevkli ve diğer derslerden farklı olduğunu belirtmiştir. Okuma derslerinde film parçalarıyla karşılaşmak, yeni bir kültür hakkında yeni bilgiler edinmelerine yardımcı olmuş ve farklı ülkelerdeki inanç ve değerlerin farkında olmaları için yeni imkanlar sağlamıştır. Katılımcılar, başka kültürler hakkındaki kültürel ve sosyal farkındalığın diğer ülkeler hakkındaki görüşlerini değiştirdiğini ve kültürler arası farklılıkları kabullenmelerine olanak sağladığını belirtmiştir. Ayrıca yeni bir kültürü deneyimlemenin dünyaya karşı bakış açısını zenginleştirmelerine yardımcı olduğunu açıklamışlardır. Ek olarak, sonraki çalışmalarda, aralarındaki farkı ve benzerlikleri anlamak için hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin derslerde film kullanmaya karşı görüşleri incelenebilir. Öğretmenlerin de derslerde film kullanma hakkındaki görüşleri gelecek çalışmalardaki sonuçlara katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to investigate how short segments from movies can help learners raise their cultural and social awareness in an advanced reading class. The study also aimed at finding pre-service teachers' views toward integrating movie-based lessons into their future teaching. This study was implemented with 30 pre-service teachers enrolled at an ELT Program at a state university in Turkey. The present study was carried out during the spring semester of the 2016-2017 academic year. All the pre-service teachers were instructed to respond to the initial questionnaire including open-ended questions at the beginning of the semester since the researcher aimed at identifying their previous experiences. Then, at the end of the teaching sessions, the participants completed a final questionnaire. The researcher aimed at capturing participants' final views about the challenges they faced during movie-integrated lessons and how a practice with new social and cultural elements in movie segments may contribute to their views about their future teaching. Moreover, initial and final interviews were conducted with six participants before and at the end of movie integrated teaching sessions. The interview questions used were in Turkish language to ease the data collection process. While writing the results, the responses were translated into English. Additionally, at the end of each teaching session, the participants wrote entries in their journals regarding their experiences with movie segments. The results of the present study revealed that using movie segments in an advanced reading class positively affected the participating pre-service teachers' cultural and social awareness and their views on integrating movie-based lessons in their future teaching. After teaching sessions, the pre-service teachers argued that having language practice with movie segments in their reading classes was enjoyable and different from other classes. Being exposed to movie segments in their reading classes helped them to gain new information about a new culture and opened new possibilities to be aware of other beliefs and values in different countries. The participants believed that cultural and social awareness about other cultures changed their views about other countries and enabled them to accept the differences between cultures. Moreover, they expressed that experiencing with a new culture helped them to enrich their world visualization. Additionally, it is suggested for further studies that both learners' and teachers' perceptions towards using movies in the classroom might be investigated to see whether there are any differences and/or similarities between their views. Especially, teachers' views toward using movies in the classroom can enrich the results of future studies.