Firmaların işletme sermayesi düzeyleri ile getiri, risk ve karlılık arasındaki ilişkinin incelenmesi: Borsa İstanbul'da ampirik bir çalışma
An investigation of the relationship between working capital level with the firm's return, risk and profitability: An empirical study on ise
  1. Tez No: 532335
  2. Yazar: EISA PAGHEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN ÖNDEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmanın amacı firmaların işletme sermayesinin yatırım ve finansman düzeyleri ile hisse senet getiri, risk ve karlık arasındakı ilişkinin belirlenmesidir. Firmalar için karlılık ve piyasa değerlerini artırmak en önemli amaçlardan biridir. İşletme sermayesi ile firma karlılığı arasındaki sıkı ilişkiden dolayı, firmalar için önem arz eden işletme sermayesi yönetiminin başarısında karlılık, risk ve getiri arasındaki dengenin sağlanması da önemli bir etkendir. Bu dengenin kurulması ise firmaların hangi işletme sermayesi yatırım ve finanslama düzeyi ile çalıştıklarına bağlıdır. Araştırmanın amacına uygun olarak, 2009-2016 yılları arasında 8 yıl boyunca BIST'te süreklilik gösteren, 123 şirkete ait yıllık veriler, panel veri analizi ile incelenmiştir. Yapılan regresyon analiz sonuçlarına göre BİST'te kayıtlı olan firmaların İşletme Sermayesi Yatırım Düzeyi (IL) ile getiri arasında aynı yönlü ve İşletme Sermayesi Finanslama Düzeyi (FL) ile ters yönlü ilişki bulunmuştur. Diğer taraftan İşletme Sermayesi Yatırım Düzeyi ile RISK arasında ters yönlü ve İşletme Sermayesi Finanslama Düzeyi ile RISK arasında aynı yönlü ilişki vardır. Son olarak İşletme Sermayesi Yatırım Düzeyi ile karlılık arasında aynı yönlü ve İşletme Sermayesi Finanslama Düzeyi ile Karlılık arasında ters yönlü ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the relationship between the level of Capital Working Investment and Financing with Firm's Stock Return, Risk and Profitability. One of the most important purposes for companies is increasing profitability and market value. There is tight link between working capital and firm's profitability. The balance between profitability and liquidity is also an important factor in the success of working capital management. The establishment of this balance depends on the firms that which level of investment and finance of capital working will be applyed on. In accordance with the purpose of the study, annual data for 123 companies, which continuous for 8 years at ISE between 2009 and 2016, were analyzed by panel data was examined. According to the results of the regression analysis, there is a direct relationship between Investment Level of Working Capital (IL) and return and also there is reverse relationship between Financing Level of Working Capital (FL) and return of the BIST firm's. On the other hand, there is an opposite direction between Investment Level of Working Capital and RISK and a direct relationship between Financing Level of Working Capital and RISK has been found. Finally, the study shows that there is an opposite relationship between Investment Level of Working Capital and profitability, and direct relationship between Financing Level of Working Capital and profitability.