Bir likit embolizan polimer olan ONYX'in beyin parankimindeki etkilerinin araştırılması
The examination of the effects of ONYX liquid embolysan polymer in brain parenchyma
  1. Tez No: 532390
  2. Yazar: ÇAĞATAY ÖZDÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HAKAN ORUÇKAPTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
İntrakraniyal damar anomalilerinin tedavisinde endovasküler yaklaşımla anevrizma lümeninin çeşitli yöntemlerle kapatılması önemli bir tedavi seçeneğidir. Bu amaçla kullanılmakta olan ajanlardan biri yapışkan olmayan ve likid polimer yapısında embolizan bir madde olan ONYX'tir. ONYX'in solventi olan DMSO'nun çeşitli dokularda toksik etkileri gösterilmiş olmakla birlikte, beyin dokusundaki olası toksik etkileri araştırılmamıştır. Bu çalışmada ONYX ve solventi DMSO'nun parankim dokusundaki olası toksik etkileri deneysel tavşan modeli üzerinde araştırılmıştır. Bu çalışmada 40 adet erkek Albino tavşan, her grupta 8'er hayvan olacak şekilde 5 farklı çalışma grubuna ayrılmıştır. Kontrol grubu dışında kalan diğer 4 grupta hayvanlara sırasıyla SF, DMSO, %6 ve %20 ONYX verilmiş ve tüm hayvanlar genel durum ve nörolojik değerlendirmelerinin yanı sıra doku örnekleri histolojik olarak incelenmiştir. Ayrıca lipid peroksidaz aktivitesi ölçülmüştür. Histolojik incelemelerde gerek DMSO, gerekse %6 ve %20 ONYX verilen hayvanlarda parankim dokuda nöronal dejenerasyon ve inflamatuar reaksiyon izlenmiş, özellikle ONYX verilen grupta bu sürecin konsantrasyona bağlı olarak daha belirginleştiği gözlenmiştir.. Lipid peroksidaz aktivitesi artışı yalnız %20 ONYX verilen grupta kontrol grubundan anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Bu bulgular gerek ONYX'in gerekse solventi DMSO'nun parankim dokuda dejeneratif ve inflamatuar değişikliklere neden olduğunu, inflamatuar sürecin özellikle yüksek ONYX konsantrasyonlarında daha belirginleştiğini göstermektedir. Lipit peroksidaz aktivitesinde önemli bir artış gözlenmemesi DMSO'nun onti oksidan etkisine bağlı olabilir.
Özet (Çeviri)
Embolizing of aneurysm lumene by using several techniqes via endovascular approach is an important method in treatment. ONYX is a non adhesive and liquid polymer used in this way. Although DMSO, the solvent of ONYX, has been shown to have some toxic effects on several tissues, its effects on brain tisssue have not been evaluated fully. In this study, the possible toxic effects of ONYX and its solvent DMSO on parenchymal brain tissue has been investigated on experimantal rabbit model. In this study 40 adult male Albino rabbits were used and divided into 5 different groups, 8 rabits present in each. Except from the control group; SF, DMSO, 6% ONYX and 20% ONYX were injected to all animals in other 4 groups in order. All rabbits have been investigated for their general condition, neurologic evaluation beside histological tissue examination. Moreover their lipid peroxidase activity has also been calculated. Histological evaluation of DMSO, 6% ONYX and 20% ONYX injected groups revealed inflammatory and degenerative reactions in parenchymal tissue, especially in the ONYX group this reactions has become more significant with the increase in concentration. Lipid peroxidase activity increase has only found significantly different compared with control group. This findings has suggested that ONYX and its solvent DMSO developed dejenerative and inflammatory effects on parenchymal brain tissue, and the inflammatory effects has become significant in higher ONYX concentrations. Absence of a significant increase in lipid peroxidase activity may be due to the anti oxidant effect of DMSO.