Risâletü Ercehü'l-Kavleyn fi Hakki'l-Ebeveyni'n-Nebeviyeyn adlı eser üzerinde dil incelemesi (Çeviri yazılı metin-dil incelemesi-sözlük-dizin)
  1. Tez No: 532410
  2. Yazar: SEHER KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI ÖMER KARPUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 316
Özet
Bu çalışma 17.yy'da tercüme edilmiş olan Risâletü Ercehü'l-Kavleyn fi Hakki'l-Ebeveyni'n-Nebeviyeyn adlı mensur eserin tercümesi dil özelliklerini incelemek amacıyla yapılmıştır.Elimizdeki eser, es-Suyûtî'nin Arapça risalelerinin Klasik Osmanlı Türkçesine çevirisi ve özetinden oluşmakta olup, Sultan III. Mehmed Han'ın oğlu Sultan Ahmed Han'a sunulmuştur. Müellif bu eserinde, Hz. Muhammed'in ebeveyninin imanının mevcut olup olmadığını ve onların ahiretteki durumunu analiz ederken, ayetlerden ve hadislerden azami ölçüde istifade ettiğinden dînî olarak zengin bir içerik sunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is a linguistic analysis of Risâletü Ercehü'l-Kavleyn fi Hakki'l-Ebeveyni'n-Nebeviyeyn manuscript which has been handwritten in the 17th century. This manuscript is a summary and a translation from Arabic to the Classical Ottoman language of es-Suyûtî's many researches about the destiny of Prophet Muhammad's parents in the afterlife. This manuscript was presented to Sultan Ahmed I, son of Sultan Mehmed III.