Milletlerarası Taşınır Mal Satım Sözleşmelerine İlişkin Birleşmiş Milletler Antlaşması (CISG) uyarınca tazminatın belirlenmesi ve kapsamı
Determination and Scope of Damages Under United Nations Convention on Contracts for the International Sale of Goods (CISG)
  1. Tez No: 532417
  2. Yazar: EMRE KAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABAH ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Milletlerarası Taşınır Mal Satım Sözleşmelerine İlişkin BM Antlaşması'nda(CISG) Tazminatın Belirlenmesi ve Kapsamı konulu bu yüksek lisans tezi ile; 2011 yılından itibaren Türk Hukuku'nun bir parçası haline gelen CISG'de sözleşmenin taraflardan birince ihlal edilmesi üzerine diğer tarafın sahip olacağı tazminat hakkının kapsamı, tazminat talep etme hakkının koşulları, tazminatın fonksiyonu, tazminat miktarının ölçüsü ve özellikle somut ve soyut hesaplama yöntemleriyle tazminatın ne şekilde hesaplanacağı, tazminat hakkının diğer haklarla ilişkisi ve bu seçimlik haklardan biri kullanıldığında zarar görenin tatmini ölçüsünde mahsup yapılarak tazminatın son halinin belirlenmesi, tazminat talebini sınırlandırıcı sebeplerin neler olduğu, tazminata konu olacak zarar kalemleri, hangi tarafın ispatla yükümlü olduğu ve ne ölçüde bir ispat standardı gerektiği gibi konular doktrindeki tartışmalar ve çeşitli ülke yargı mercileri tarafından verilen kararlar nazara alınarak incelenmiştir. Bu akademik çalışma ile, literatürdeki saygın pekçok eserden farklı olarak alıcı veya satıcı açısından bir ayrım yapılmaksızın her iki taraf için de geçerli olacak şekilde tazminat konusu geniş hatlarıyla ele alınmış ve hukuk bilimine bu yönde bir katkıda bulunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master thesis themed Determination and Scope of Damages under United Nations Convention on Contracts for the International Sale of Goods(CISG) topics in CISG which became a part of Turkish Law as of 2011 such as the scope of the right to compensation of one party in case of a breach of the contract by the other party, terms of right to claim damages, function of compensation, extent of claimed damages and particularly the way to calculate the damages with concrete and abstract methods of calculation, relationship of right to damages with other rights and determination of the final amount of compensation by deduction to the extent of satisfaction of the injured when one of these alternative rights is exercised, reasons that limit claim of damages, loss items subject to compensation, the party with the burden of proof and the extent of standard of proof by taking the discussions in doctrine and verdicts reached by the judicial authorities in various countries into account. Unlike numerous respectable works in literature, buyer and seller are not discriminated in this academic study and the subject of compensation is addressed in detail, in a manner to be valid for both parties and it is intended to contribute to juridical science in this respect.