Kurumsal sürdürülebilirlik, sürdürülebilirlik raporlaması ve finansal raporlama ilişkisi için örnek çalışma
Corporate sustainability, sample study for sustainability reporting and financial reporting relationship
- Tez No: 532442
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE PAMUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın konusu, kurumsal sürdürülebilirlik, sürdürülebilirlik raporlaması ve finansal raporlama ilişkisinin incelenmesidir. Küreselleşen dünyada, hızla artan nüfusla mevcut kaynakların en etkin şekilde kullanılması, çevrenin korunması ve refahın adil şekilde paylaşılarak toplumlarda denge sağlanması için sürdürülebilirlik kavramına ihtiyaç vardır. Sürdürülebilirlik kavramı hakkında artan farkındalık, işletmelerin faaliyetleri için de ön plana çıkmaktadır. Kurumsal sürdürülebilirlik çalışmalarının sonuçlarını ölçümleyebilmemizi sağlayan sürdürülebilirlik raporlarının işletmelerin varlığında önemi arttıkça, sürdürülebilirlik raporlaması da yaygınlaşmaktadır. Raporlarda yer alan finansal ve finansal olmayan bilgilerin detayları ve sürdürülebilirlik raporlarının hazırlanma teknikleri incelendiğinde, değerlendirmeye konu tüm faaliyetlerin finansal bağlantıları gözlenebilmektedir. Bu nedenle de sürdürülebilirlik çalışmalarına öncü olunması ve sürdürülebilirlik raporlarının hazırlanmasında, muhasebe sistemlerinin önemli işlevleri ortaya çıkmaktadır. Sürdürülebilirlik raporları ve finansal raporların ilişkisinin de örneklendiği bu çalışma, sürdürülebilirlik, kurumsal sürdürülebilirlik ve kurumsal raporlamada muhasebe sistemlerinin önemi açısından bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır. Bilindiği gibi gerek akademik gerekse kurumsal olarak sürdürülebilirlik çalışmalarının önemi ve raporlamasına artan bir ilgi söz konusudur, bu kapsamda muhasebe sistemlerinin önemi de artmaktadır ve bu konularda daha çok araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The theme of this study is to examine the relationship between corporate sustainability, sustainability reporting and financial reporting. In the global world, there is a need for the concept of sustainability in order to use the available resources most efficiently with the rapidly increasing population, to protect the environment and to equitably distribution of the welfare within the society. Increasing awareness of the concept of sustainability is also at the forefront of the activities of enterprises. Sustainability reporting is also becoming more prevalent as the increasing of sustainability reports within the enterprises that enable us to measure the results of corporate sustainability efforts. When the details of the financial and non-financial information contained in the reports and the techniques for preparing the sustainability reports are examined, the financial links of all the activities can be observed. For this reason, there are important functions of the accounting systems in leading the sustainability studies and preparing the sustainability reports. This study that exemplifies the links between sustainability reports and financial reports aimed to bring perspective within the relevance of accounting systems in sustainability, corporate sustainability and corporate reporting. Given the fact of the increasing interest in the importance and reporting of sustainability studies both academically and institutionally, in this context, the importance of accounting systems is also increasing and more research is needed in these fields.