İş hukukunda kıdem kavramı
The concept of seniority in labour law
  1. Tez No: 532472
  2. Yazar: SEDA ARSLAN DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET ERDEM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 498
Özet
İş hukukunda kıdem kavramı, sonuçları bakımından çalışma hayatını etkileyebilen önemli kavramlardan biridir. İşçinin kıdemi, en temel haliyle iş sözleşmesinin yapılmasından sona ermesine kadar geçen süredir. Bununla birlikte konunun ayrıntısına girildiğinde birçok problem ile karşılaşılır. İşçinin işyerindeki emeği artıkça, kıdemi daha çok korunur hale gelmiş ve kıdemin ödüllendirilmesi ihtiyacı doğmuştur. Hukuki kurumların birçoğu işçinin kıdemi esas alınarak düzenlenmiştir. Hem hakkın doğumu hem de hakkın kapsamının genişlemesi, çoğu durumda kıdeme bağlı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple kıdem kavramının içeriğinin doldurulması ve tespitinin doğru bir şekilde yapılabilmesi son derece önem arz etmektedir. Bu çalışma ile kıdem kavramının Türk iş hukukuna etkileri anlatılmaya çalışılmıştır. Kıdem süresinin başlangıcı ve sonu, iş sözleşmesinin askıda kaldığı durumların kıdeme etkisi incelenmiştir. Kıdem kavramı sadece mevzuattaki düzenlemeler ile sınırlı kalmamıştır. Toplu iş sözleşmeleri, işyeri yönetmelikleri ve iş sözleşmesi hükümleri ile işyeri uygulamalarında da kıdem kavramı uygulamaya yön vermiştir.
Özet (Çeviri)
Seniority in labour law is one of the important concepts that guide the working life. The seniority of the employee begins by making the employment contract and ends with the end of the employment contract. But when it comes to detail, many problems are encountered. The employee's seniority is rewarded. Many of the legal institutions are based on seniority of employees. Both the birth of the right and the expansion of the scope of the right are, in most cases, depending on the seniority. For this reason, it is very important that the content of the seniority concept can be filled in and determined accurately. With this study the effects of the concept of seniority on Turkish labour law are explained. The beginning and the end of the seniority were examined. Many regulations in laws are based on seniority. Collective labor agreements, workplace regulations and employment contract provisions and workplace practices also lead to the implementation of the concept of seniority.