The role of burnout on the relatioship between time management and job satisfaction
Zaman yönetimi ve iş tatminliği arasındaki ilişkide tükenmişliğin rolü
- Tez No: 532498
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE SENEM GÖL BEŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
İş tatmini, örgütsel davranışdaki en kapsamlı örgütsel çıktılardan biri olarak öncülleri bakımından bu araştırmada incelenmiştir. Bu araştırmada söz konusu öncüllerden zaman yönetimi ve tükenmişliğin iş tatmini üzerindeki etkileri sorgulanmıştır. Modelde bağımsız değişkenler zaman yönetimi ve tükenmişlik, bağımlı değişken iş tatmini olmuştur. Birincil veri elde etmek için Zaman Yönetimi Ölçeği, Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve Minnesota İş Tatmini Ölçeği içeren bir alan araştırması yürütülmüştür. Çalışma için farklı sektörlerden İstanbul özel sektör firmalarında çalışan 250 insan örneklem olarak seçilmiştir. Korelasyon, bağımsız örneklem t-testi, ANOVA ve regresyon analizleri yapmak için SPSS 21 yazılımı kullanılmıştır. Çalışmanın bulguları, zaman yönetimi ve işte zamana yönelik tutumların iç, dış ve bütüncül iş tatminini olumlu etkilediğini göstermiştir. Tükenmişliğin duygusal tükenme ve kişisel başarı alt boyutları iş tatmini üzerinde olumsuz etkiye sahiptir. İçsel iş tatmininin en güçlü tahminleyicisi tükenmişliğin kişisel başarı alt boyutudur. Dışsal ve bütüncül iş tatmini öncelikli olarak zaman planlaması ve duygusal tükenmişlik tarafından belirlenmektedir. Çalışmanın bulguları zaman yönetimi, kişisel başarı ve kişiliğin kaybolmasının cinsiyete göre değiştiğini göstermiştir. Bunun yanısıra, yaş, medeni durum, eğitim düzeyi, sektör tecrübesi ve okuma davranışı tükenmişliği ve iş tatminini etkileyen faktörlerdir.
Özet (Çeviri)
Job satisfaction was researched in this research for its antecedents as one of the most generic organizational output in organizational behavior. In this research time management and burnout as one of the antecedents mentioned were investigated for their effects on job satisfaction in this study. Indepentent variables were time management and burnout. Dependent variable was job satisfaction in the model. A survey including Time Management Scale, Maslach Burnout Scale and Minnesota Job Satisfaction Scale were implemented to get primary data. 250 people working in İstanbul private firms from various firms were chosen as sample for the study. SPSS 21 software was used to practice correlation, independent samples t-test, ANOVA and regression analyses. Findings of the study demonstrated that time planning and attitudes towards time at work positively effects intrinsic, extrinsic and overall job satisfaction. Emotional exhaustion and personal accomplishment sub dimensions of burnout negatively affects job satisfaction. The most powerful predictor of intrinsic job satisfaction is personal accomplishment dimension of burnout. Extrinsic and overall job satisfaction are primarily predicted by time planning and emotional exhaustion. Findings of the study showed that there are gender differences in time management, personal accomplishment and depersonalization. Besides the age, marital status, educational level and sector experience and reading behavior are factors affecting burnout and job satisfaction.