Temel sanat eğitiminde içerik tasarımı
Content design in fundamental art education
  1. Tez No: 532512
  2. Yazar: ULAŞ ÖNDER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDIN AŞKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu tezde, temel sanat eğitiminin, çağdaş gereklere göre yeniden yapılandırılması ve içerikten biçime yönelen bir tasarım stratejisi ile yeni tekniklerin geliştirilmesine, ders plan ve programlarının hazırlanabilmesine olanak sağlamak amacıyla, sanat yapıtlarının içeriğinin ve anlamının ne olduğu ve tasarlanabilirliği ile ilgili sorulara, Analitik felsefeye dayanan“önermesel semantik teoriler”temel alınarak, tümdengelim ile cevaplar bulunmuştur. Sanat yapıtlarının içeriklerinin bileşenleri, referanslar, olası dünyalar kümeleri (içlemler), Russellcı içerikler ve Fregeci içerikler olarak önerilmiştir. Tasarım süreci, anlamlı dizimler (sentagma) oluşturma süreci olarak belirlenmiştir. Tasarım prensipleri ise, sistematiklik, üretkenlik, yerine-geçerlik, kural kurala prensibi, sözcüklerin önceliği, Frege' nin bağlam prensibi ve inşa prensibi olarak belirlenmiştir. Semantik alanından alınan birçok kavram ve tartışma görsel sanatlar alanına uyarlanarak sezgisel bir temelde belirlenmiş, gösterilmiş ve açıklanmıştır. Temel Tasarım / Temel Sanat Eğitimi dersleri kapsamında uygulanması amacıyla bir ders içeriği, öğretim teknikleri ve bir ders planı oluşturulmuştur. Temel Sanat Eğitimi dersinin, öğrencinin özellikle karmaşık bir içerikte çağdaş sanat yapıtları üretme becerilerini geliştirme amacına uygun olarak yeniden nasıl yapılandırılabileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis answers for the questions about determination and designability of the contents of artworks have been obtained by a deductive method based on“propositional semantic theories”and analytical philosophy in order to reconstruct the fundamental art education courses according to contemporary requirements. This research aimed to create contemporary teaching technics, lesson plans, and programs by a design strategy which emphasize the content antecedent to the form. The constituents of contents of artworks have been proposed in terms of referents, possible worlds sets (intensions), Russellian contents and Fregean contents. The design process has been defined as a process of creating appropriate syntagms. The design principles are defined in terms of systematicity, productivity, substitution, rule to rule principle, primacy of words, Frege' s context principle and construction principle. Concepts and arguments of semantics, have been set, illustrated and explained on an intuitive basis and thus transposed to visual arts. It has been revealed how to reconstruct the Basic Design / Fundamental Art Education courses to improve the skills of students to produce contemporary artworks which have complex contents.