Toplumsal cinsiyet ayrımcılığı (Oğuzeli Belediyesi örnek olayı)
Gender discrimination (Case study of Oğuzeli Municipality)
- Tez No: 532571
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Dünyada ve ülkemizde de insan haklarının vazgeçilmez bir hak olduğu ve bundan dolayı da toplumsal cinsiyet eşitliliğinin toplum için vazgeçilmez bir olgu olduğu varsayılmaktadır. Bu anlayışla uluslararası ve ulusal sözleşmeler ve kanunlar hazırlanmıştır. Gerçek anlanma bu kanunların tam ve etkili bir şekilde uygulanıp uygulanmadığı ve toplumun bütün kurumları tarafından benimsenip benimsenmediği tartışmalıdır. Toplumsal cinsiyet eşitliliği sağlamada sosyal ve kültürel değişimler zorunludur. Toplumsal cinsiyet ayrımcılığı sadece kanunların oluşturulması ile olamayacağı, birçok alan çalışması ile ortaya konmuştur. Bu çerçevede sosyal ve kültürel çalışmaların yürütüldüğü kurumlardan birisi de belediyelerdir. Bu çalışmada da Gaziantep Oğuzeli Belediyesi özelinde belediye çalışanlarının toplumsal cinsiyet ayrımcılığı konusunda düşünceleri belirlenmeye çalışılmış. Belediye personeliyle mülakat yapılarak veriler toplanmış ve serbest kodlama ile kodlanarak analizler yapılmıştır. Bu kapsamda katılımcıların toplumsal cinsiyet ayrımcılığı nasıl tanımladığı, toplumsal cinsiyet ayrımcılığına ilişkin yaşanan olaylar ve sebeplerinin neler olduğu belirlenmiştir. Sonunda, bazı katılımcılar tarafından toplumsal cinsiyet ayrımcılığı inkâr edilmekle birlikte genel olarak kabul edilmektedir. Sebep olarak eğitimsizlik ve aile ile zihinsel önyargılar ön plana çıkmaktadır. Katılımcıların çoğunluğu kurumunda toplumsal cinsiyet ayrımcılığı olmadığını söylerken bir kısım katılıcılar kadınların ikinci planda görüldüğünü belirtmişlerdir. Toplumsal cinsiyet ayrımcılığını önlenebilir olup olmadığına ilişkin ise katılımcılardan 12'si eğitim, kültür, kanuni hakların bilinmesi ve kişiler arası iletişim yoluyla bunun önlenebileceğini savunmaktadır. Katılımcılardan üçü ise toplumsal yapının bu şekilde devam ederse önlenmenin zor ve iki katılımcı ise bunun önlenemez olduğunu düşünmektedir.
Özet (Çeviri)
It is assumed that human rights in the world and in our country are an indispensable right and therefore gender equality is an indispensable fact for the society. With this understanding international and national contracts and laws have been prepared. In the real sense, it should be debated whether these laws are fully and effectively implemented and adopted by all the institutions of society. It is revealed by many field studies that gender equality can not be achieved only by law. Social and cultural exchanges are imperative in ensuring gender equality. One of the institutions in which social and cultural studies are conducted is the municipalities. In this study, it was tried to determine the opinions about the gender discrimination of municipal employees in Gaziantep Oğuzeli Municipality. Data is collected by interviewing with the municipal staff and analyzed by free coding. It is determined how participants identified gender discrimination, what happened to gender discrimination, and what were the causes of these events. While some participants deny gender discrimination, participants generally acknowledge it. The reasons for gender discrimination are uneducated, family and mental prejudices. Majority of participants say that there is no gender discrimination in their institution, while a few participants pointed out that women were seen on the second plenary.Whether gender discrimination is preventable or not; twelve of the participants accept that gender discrimination can be prevented with education, culture, learning of legal rights, interpersonal communication. Three out of the participants think that it is difficult to prevent the social structure if it continues like this and two participants think that it cannot be prevented.