Erişkinlerde sosyal medya bağımlılığı, beden imajı, sosyal anksiyete ve benlik saygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship among adults' social media addiction, body image, social anxiety, and self-esteem
  1. Tez No: 532608
  2. Yazar: SELEN AKBULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK AYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, erişkin bireylerin sosyal medya kullanımı, sosyal anksiyete düzeyleri benlik saygısı ve beden imajı arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Çalışma için rastgele seçilen 100 katılımcının anonim şekilde yanıtladıkları anketlerden elde edilen verileri analiz edilmiştir. Araştırmada veri toplama amacıyla kullanılan ölçüm araçları“Demografik Bilgi Formu”,“Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği”,“Liebowitz Sosyal Fobi Ölçeği”,“Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği,”,“Vücut Kişi İlişkisi Ölçeği”olarak belirlenmiştir. Araştırma kapsamında betimleyici ve karşılaştırmalı analiz yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçları doğrultusunda, demografik değişkenlere göre sosyal anksiyete, sosyal medya kullanımı, beden imajı ve benlik saygısı değişkenleri ve ilgili alt boyutlarının anlamlı düzeyde farklılaştığı saptanmıştır. Bununla birlikte, sosyal medya kullanımı, sosyal anksiyete, beden imajı ve benlik saygısının alt boyutlarının anlamlı ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarının, kişilerin hayatlarında vazgeçilmez bir öneme sahip olan teknoloji ve sosyal medya kullanımı ile ilişkili faktörlerin incelenmesi bakımından önemli bulgular sağladığı düşünülmektedir. Risk faktörlerinin neler olabileceği ve müdahalelerin hangi değişkenler doğrultusunda yapılandırılabileceği hususunda araştırma bulgularının ilerleyen çalışmalara ışık tutabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship among social media usage, social anxiety, self-esteem, and body image of early adults. For this study, randomly selected 100 individuals filled out online survey forms anonymously. Their data were compared and described by using statistical analyses. The measurement instruments for collecting data included“Demographic Information Form”,“Social Media Addiction Scale”,“Liebowitz Social Anxiety Scale”,“Rosenberg Self-Esteem Scale”, and“Body Image Scale”. Comparative and descriptive statistical analyses were conducted for this study. Based on the results, subscales of social anxiety, social media usage, self-esteem, and body image were found as significantly different in terms of demographic variables. Additionally, subscales of social media usage, social anxiety, body image, and self-esteem were found as significantly correlated in this study. The results of this study are considered as contributive in terms of understanding related factors as well as possible risk factors of technology and social media usage, which have been viewed as indispensible for individuals' routines. Besides, effective preventive and protective actions could be tailored with the variables studied with social media usage in this study.