Gebelik yaşı 34 hafta ve altında olan yenidoğanlarda hastalık şiddeti skorlarının mortalite ve morbiditeyi belirlemedeki rolü
The role of disease violation scores in the determination of mortality and morbidity in newborns with 34 weeks and pregnancy age
  1. Tez No: 532656
  2. Yazar: SADİYE KIRMACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERAY ESRA ÖNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yenidoğan Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Son yıllarda, dünya genelinde prematüre doğum oranında artışla beraber; prematüre bebeklerin karşılaşacağı sorunlar ve komplikasyonlar da artmaktadır. Bu nedenle prematüre bebeklerin sağkalımını öngörmek ve prognozu belirlemek ciddi bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu ihtiyaçtan yola çıkarak, son 20 yıl içerisinde çok çeşitli skorlama sistemleri geliştirilmiştir. Ülkemizde de skorlamaların etkinliğini belirleyen çok çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Çalışmamızda, bu skorlama sistemlerinden güncel olanlar arasında yer alan CRIB-2, SNAP-2 ve SNAPPE-2 skorlarınının mortalite tahmininde ülkemizin ve ünitemizin mevcut koşullarında başarılı olup olmadığı araştırıldı. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde takip edilen gebelik yaşı 34 hafta ve altı, toplam 150 yenidoğan çalışmaya dahil edildi. Her bir yenidoğan için bu skorlama sistemleri ayrı ayrı uygulandı. Çalışmamızın sonucunda; her üç skorlama sisteminin de mortalite tahmininde etkin ve başarılı olduğu saptandı. Mortaliteyi en doğru şekilde değerlendiren skorlama sisteminin CRIB-2 skoru olduğu bulundu. CRIB-2 'den sonra SNAPPE-2'nin de mortalite tahmininde oldukça başarılı olduğu görüldü. SNAP-2'nin ise; bu skorlama sistemleri içerisinde mortalite tahmininde üçüncü sırada yer aldığı saptandı. Sonuç olarak; günümüzde birçok kurumda rutin kullanıma girmemiş olan bu skorlama sistemlerinin prematüre bebeklerde prognozun öngörülmesi amacıyla kullanımının yaygınlaşması gerektiği düşünülmektedir. Çalışmamızda en başarılı skorlama sistemi CRIB-2 skoru saptandığından; bu skorlama sistemine bazı yeni parametreler eklenerek genişletilmesi yenidoğan mortalitesinin daha özgül belirlenmesini sağlayabilir. Yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde yeni tedavilerin uygulanmaya başlanması, giderek daha küçük prematüre bebeklerin yaşayabilmesi ve sağkalım sınırlarının yıllar içerisinde değişmesi ile birlikte mevcut skorlamaların geliştirilmesi gerekmekte ve bu yüzden başka çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, with the increase in the premature birth rate throughout the world, the complications and problems of premature babies are also increasing. Therefore, it has become a need to predict the survival of premature babies and to determine the prognosis. Out of this necessity, many different scoring systems have been developed over the last 20 years. In our country, many studies have been done to determine the effectiveness of these scoring. In this study, among the recent scoring systems CRIB-2, SNAP-2 and SNAPPE-2 were investigated to predict the mortality rate in the current conditions of our unit and our country. We included those whose gestational age is 34 weeks and below and the total of 150 newborns who were being monitored at Gazi University School of Medicine and Zubeyde Hanım Women's Health Teaching and Research Hospital. These scoring systems were applied separately to each newborn. As a result of this study, it was found that every three scoring systems were effective and successful in predicting mortality. Among the other scoring systems CRIB-2 was found to have better prediction for mortality. After CRIB-2, SNAPPE-2 was also found to be successful in predicting mortality. SNAP-2 was found to be in the third order in mortality estimate of the scoring systems. As a result, it is considered that these scoring systems, which have not been used routinely in most institutions, should be widespread for the purpose of predicting prognosis in premature infants. Having detected CRIB-2 as the most successful scoring system in our study, adding new parameters to this scoring system may provide a more specific assessment of the newborn mortality. Along with the development of new treatments in newborn intensive care units and the survival of premature babies over the years, there is a need for further studies to improve and develop the current scoring.