Türkiye'de yeni muhafazakârlığın polisiye romanlar üzerinden analizi
The analysis of the neo-conservatism over detective novels in Turkey
- Tez No: 532677
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 374
Özet
Modernleşme, geleneğin sultasında kurtulma ve rasyonelleşme, demokratikleşme ve insan haklarına saygı, girişimciliğin gücü ve değişen yaşam standartları gibi faktörlerin toplamıdır. Buradan hareketle modernleşen toplumların, demokratik, laik, endüstrileşmiş, liberal ve kapitalist olacağı varsayılır. Böylece modernleşmeyle, kentleşme ve okuryazarlık oranının yükseleceği; iletişim, ulaşım ve sağlık imkânlarının üst seviyede olacağı, gelir düzeyinin ve uzmanlaşmanın iş yaşamına egemen olacağı öngörülür. Kısaca, bir iyi niyetler toplamı olan modernleşme, Türkiye'de dâhil olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinin toplumsal yapısını dönüştüren bir projedir. Türkiye'de kendi modernleşme projelerine sahip iki güçlü paradigma vardır. Bunlar; Radikal Aydınlanmacı paradigma ve Yeni-Muhafazakâr paradigmadır. Bu çalışma, Türkiye modernleşmesinin yönünü belirleyen iki paradigmanın polisiye romanlar üzerinden analiz etmeyi amaçlamıştır. Bunun için önce, Türkiye tarihi, iki paradigmada dikkate alınarak tarihi ve kültürel dönüşümleriyle birlikte ele alınmıştır. Ardından, her iki paradigmanın hedeflediği toplumu şekillendirecek olan aile, toplumsal cinsiyet, ahlâk ve suç anlayışlarına bakılmıştır. Son olarak da seçilen eserlerdeki kahramanların söz konusu bu toplumsal kurumlarla ve toplumun istenmeyenleri olan sınıf-altı gruplarıyla olan ilişkileri söylem analizi yardımıyla ve bu modernleşme paradigmalarıyla olan ilişkileriyle ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Modernization is the sum of the factors such as getting rid of the domination of tradition and rationalization, democratization and respect to human rights, power of entrepreneurship and changing life standards. Thus, it is assumed that modernizing societies will be democratic, secular, industrialized, liberal and capitalist, and that this will lead to high levels of urbanization and literacy and developed communication, transportation and health facilities and increasing incomes and specialization in the business life. In short, modernization that is the sum of good intentions is a project that has transformed the social structure of many countries including Turkey. In Turkey, there are two powerful paradigms having their own modernization projects: Radical Enlightenment paradigm and neo-Conservative paradigm. The current study aimed to analyze these two paradigms setting the direction of Turkish modernization over detective novels. To this end, first the Turkish history was discussed considering these two paradigms and their historical and cultural transformations. Then, these two paradigms' conceptions of family, societal gender, ethics and crime that have been targeted by these two paradigms for shaping the society were discussed. Finally, the relationships of the heroes of the selected literary works with these social concepts and under-class of the society through the discourse analysis and their connections with these paradigms of modernization were attempted to be revealed.