Kentsel ve kırsal yaşamda çocuk emeğinin kullanımı üzerine bir çalışma: Van örneği
A study on the use of child labor in urban and rural life:Van case
  1. Tez No: 532692
  2. Yazar: SUZAN ÇAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUVAT PARİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma, Van' ın kırsal ve kentsel alanında çocuk emeğinin hangi şekillerde kullanıldığını ortaya koymak amacıyla tasarlanmıştır. Araştırmanın temel iddiası, her türden çalışmanın çocuklar için zararlı bir süreç olduğudur. Çocuk emeğine ilişkin birçok araştırma yapılmasına karşın ev içinde yaygın bir şekilde kullanılan ücretsiz çocuk emeği ile ilgili çalışmalar, literatürde büyük bir eksikliğe sahiptir. Bu açıdan Van ili üzerinden ücretli ve ücretsiz çocuk emeğinin bir tablosunu çıkarmak amaçlanmıştır. Kırsal alanda ev içinde çalışan çocuklarla 741 anket yapılmıştır. Kent merkezinde ise farklı çalışma alanları ve farklı iş kollarında çalışan 10 çocukla görüşme yapılmıştır. Elde edilen veriler; ''sosyo-demografik ve ekonomik özellikler'', ''çalışma koşulları ve riskler'', ''okul deneyimleri ve gelecek beklentileri'' şeklinde ana başlıklar altında analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda görülmüştür ki; kırsal alanda ev içi işlerde yoğun olarak çalışan çocuklar için bu durum olumsuz etkiler barındırmaktadır. Fiziksel ve psikolojik olarak kendilerini zorlayan işlerde çalışmaları, hem okul hem de gelecek beklentilerini de olumsuz etkilemektedir. Kent merkezinde ücretli olarak çalışan çocuklar için de aynı durum söz konusudur. Çalıştıkları alanlar ve iş türleri birçok risk ve tehlikeyi içinde barındırmaktadır. Ücretli çalışma, bazı çocukların okulu bırakmalarına neden olmuştur. Bir kısmı ise okul ve çalışmayı bir arada götürmektedir. Her iki durum da başarı ve gelecek beklentilerini önemli derece de etkilemektedir. Kentsel ve kırsal alanda çalışan çocukların ailelerinin çoğu, düşük gelire sahip ve eğitim düzeyleri düşük ailelerdir. Bu durum çocukların çalış(tırıl)masında son derece önemli bir etkendir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to determine in which ways child labour is used in the rural and urban areas of Van. The main claim of the study is that any kind of study is a harmful process for children. Although many studies on child labour have been conducted, studies on free child labour commonly used in the home have a great lack in the literature. In this respect, it was aimed to draw a picture of free and paid child labour through the province of Van. 741 questionnaires were conducted in rural areas with children working in the home. In the city centre, 10 children working different fields of work were interviewed. The data obtained are analysed under main headings of“Socio-demographic and economic characteristics”,“working conditions and risks”,“school experiences and future expectations”. As a result of the study, This situation has negative effects for children who work intensively in domestic jobs in rural areas. That they are engaged in challenging physically and psychologically works affect both their school and future expectations adversely. This is also the case for children who work on paid job in the city centre. The areas and the types of work, in which they are engaged, involve many risks and dangers. Paid work has led some children to drop out of school. Some of them both attend the school and work after school. Both situations have a considerable influence on success and future expectations. It is also seen that most the families whose children work in urban and rural areas have low income and low levels of education. This is a significant factor in children's working.