The importance of innovation on the perception of brand and a study on mobile phone market
Marka algısı üzerinde inovasyon'un etkisi ve mobil telefon pazarı üzerine bir çalışma
- Tez No: 532693
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE ÖYMEN KALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bugünün zorlu rekabet şartlarından dolayı birçok firma karlılığını sürdürebilmek ve/veya optimum büyüklüğe erişebilmek için yeni pazarlama stratejileri geliştirmek zorunda kalmışlardır. Bu konjonktürde avantaj sağlayabilmek ve müşteri ilişkilerini yürütebilmek, güçlü bir marka yönetimi gerektirmektedir. Ancak tüketicilerin zihninde sağlam bir marka algısı oluşturabilmek için firmaların, hızla gelişen teknolojiye ayak uydurarak, arz ettikleri ürün veya hizmetlerde inovatif çalışmalara da hız vermeleri gerekmektedir. Bu çalışmayla, hızla gelişen cep telefonu pazarının, inovasyon ve marka algısı kavramları perspektifiyle analiz edilmesi amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda, çalışmanın ilk bölümünde literatür taraması yapılarak inovasyon ve marka algısı kavramları araştırılmış, ikinci ve son bölümdeyse cep telefonu kullanıcıları ile yapılan anket çalışması ile elde edilen veriler sentezlenmiştir. Anket sonuçlarının analizi için güvenilirlik analizi, ANOVA ve T-Test uygulanmıştır. Yapılan analizlerin sonucunda ise tüketicilerin marka algısı üzerine inovasyonun önemli bir etkisi olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to today's challenging competitive conditions, many companies have to develop new marketing strategies to maintain their profitability and/or reach optimum growth. Having an advantage and coordinate the customer relations in this conjuncture require a strong brand management. But companies need to keep up the new technologies by improving innovative studies in their product or services in order to build a strong brand perception in the customers' mind. With this study, it is aimed to analyze the fast-growing mobile phone market within the perspective of innovation and brand perception concepts. For this purpose, this study composed in two main sections: In the first section, innovation and brand perception concepts was researched as literature review and in the second section the results of the survey which conducted with the mobile phone users was analyzed. The data was analyzed by using reliability analysis, ANOVA and T-test was applied to the survey results. Findings of the study illustrate that innovation has an important effect on the brand perception of the consumers.