Tasarruf ve borç davranışlarına dijital bankacılık etkileri: Türkiye örneği
The impact of digital banking services on saving and borrowing behavior: The case of Turkey
- Tez No: 745116
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. EGEMEN İPEK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bankacılık, Maliye, İşletme, Banking, Finance, Business Administration
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Tarsus Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bir birey kişisel bir tasarruf gerçekleştirdiğinde finansal güvence elde etmesinin yanında ülke ekonomilerinde büyümenin dinamiklerini oluşturan yatırımlara da katkı sağlar. Öte yandan bireylerin borçlanma olanakları ise ülke ekonomileri için gerekli olan yatırım fırsat ve çeşitliliği üzerinde önemli bir etkendir. Bu açıdan bireylerin tasarruf ve borç davranışları, tasarruf eğilimleri ve tüketim kalıplarının belirlenmesinde önemli bir rol üstlenmektedir. Ayrıca tasarruf ve borç davranışları hanehalklarının sosyoekonomik, demografik ve kültürel yapıları gibi çeşitli faktörlerden etkilenebilir. Fon arz ve talep edenlerin temel buluşması noktası olan finansal sistem içerisinde en önemli yapı taşlarından birini oluşturan bankalar ise bireylere çeşitli finansal ürün ve hizmetler sunmaktadır. Teknolojik yeniliklerle beraber son birkaç on yıl içerisinde bankacılık sisteminin değişmez parçalarından birisi haline dönüşen dijital bankacılığında bahsi geçen diğer faktörlerle beraber bireylerin tasarruf ve borç davranışları üzerinde çeşitli etkileri olabileceği düşünülmektedir. Bu bağlamda tasarruf ve borç davranışlarına dijital bankacılığın etkilerini araştırmak bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Bu amaç doğrultusunda Türkiye örneklemi için 2017 Global Findex veri seti ve logit model kullanılarak analiz yapılmıştır. Çalışmanın önemli bulgularına bakıldığında dijital bankacılığın neredeyse tüm tasarruf/borç ve tasarruf/borç alt seçenekleri üzerinde etkili olduğu anlaşılmaktadır. Böylece hanehalkı tasarruf ve borç davranışları üzerinde diğer ilgili faktörlerin yanında dijital bankacılık özelinde olmak üzere yeni ve çeşitli finansal yöntemlerin de etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
When an individual makes personal savings, he not only gains financial security but also contributes to investments that create the dynamics of growth in the country's economy. On the other hand, the borrowing opportunities of individuals are an important factor in the investment opportunity and diversity required for the national economy. In this respect, individuals' savings and debt behaviors play an important role in determining their savings tendencies and consumption patterns. In addition, savings and debt behaviors can be affected by various factors such as socioeconomic, demographic, and cultural structures of households. Banks, which constitute one of the most important building blocks in the financial system, which is the main meeting point of fund supply and demanders, offer various financial products and services to individuals. It is thought that digital banking, which has become one of the constant parts of the banking system in the last few decades with technological innovations, may have various effects on individuals' savings and debt behaviors along with other factors mentioned. In this context, this study aims to investigate the effects of digital banking on savings and debt behaviors. For this purpose, analysis was made for the Turkey sample using the 2017 Global Findex dataset and logit model. Considering the important findings of the study, it is understood that digital banking is effective on almost all savings/debt and savings/debt sub-options. Thus, it can be said that new and various financial methods, especially digital banking, are effective on household savings and debt behaviors as well as other related factors.