İslam hukukunda evlenmeye engel hastalıklar ve evlenmeden önce tıbbî muayenenin önemi
Marriage preventing diseases in Islamic law and the significance of pre- marital medical examination
- Tez No: 968664
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAİ BEKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, İslam hukukunda sağlık kavramının evlilik kurumundaki yerini, evlenmeye engel olabilecek hastalıkları ve tıbbî muayenenin dini ve hukuki çerçevede ele alınışını incelemektedir. Bu araştırma da Kur'ân-ı Kerîm, hadis, fıkıh külliyatı ve çağdaş literatür karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Erkekteki hastalık veya kusur sebebiyle kadının boşanma talebi hakkı (Y. Lisans Tezi/ 2017), İslam Hukuku'nda ve Medeni Hukuk'ta evlenme engelleri (Y. Lisans Tezi/ 2008), İslam Hukuku'nda hısımlık ve oluşturduğu evlenme engeli (Y. Lisans Tezi) gibi tez çalışmalarının olduğunu, yapılmış olan çalışmalarda günümüzde de var olan hastalıkların değerlendirilmediği, evlenme engeli oluşturan hastalıkların tek cins açısından ele alındığı, bulaşıcı hastalıkların ve tıbbî muayene alanında çalışmaların yapılmadığı tespit edilmiştir. Maslahat ve neslin muhafazası prensipleri öncelenerek bulaşıcı hastalığı olan kişilerin tedavi edildikten sonra evlilik akdi gerçekleştirmesi gerektiği, cinsi münasebeti engelleyecek hastalığı bulunan eşlere talak hakkı verildiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the concept of health in Islamic law within the framework of marriage, the diseases that may prevent marriage, and the treatment of medical examinations from both religious and legal perspectives. In this research, the Qur'an, hadiths, fiqh literature, and contemporary sources are comparatively analyzed. It has been identified that while there are thesis studies such as“The Right of the Woman to Request Divorce Due to the Husband's Illness or Defect”(Master's Thesis, 2017),“Marriage Impediments in Islamic Law and Civil Law”(Master's Thesis, 2008), and“Kinship in Islamic Law and the Marriage Impediments It Creates”(Master's Thesis), the existing research does not evaluate diseases that are still present today. Moreover, marriage-impeding illnesses have generally been discussed from the perspective of only one gender, and there has been no comprehensive study focusing on contagious diseases or the role of medical examinations. By prioritizing the principles of maslahah (public interest) and preservation of lineage (hifz al-nasl), this study concludes that individuals with contagious diseases should undergo treatment before entering into a marriage contract, and that spouses with illnesses preventing sexual relations should be granted the right to divorce (ṭalāq).