Contemporary Turkish family policies in the context of welfare regimes
Refah rejimleri bağlamında çağdaş Türk aile politikaları
  1. Tez No: 532749
  2. Yazar: MERVE AKKUŞ GÜVENDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH AYSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Social Services, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Modern Türkiye Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Birçok ülkede aile politikaları son yıllarda büyük önem kazanmıştır. Artan bu ilginin arkasında bugün etkileri hissedilen ve gelecekte yoğunlaşacak olan, nüfusun yaşlanması, doğum oranlarının düşmesi, aile biçimlerinin çeşitlenmesi ve iş-aile yaşamının uzlaşma ihtiyacı gibi zorluklar vardır. Refah rejimlerinin karşılaştıkları demografik, ekonomik ve politik zorluklar karşısında üretilen çözümler ise sahip oldukları kurumsal geleneğe göre farklılık göstermektedir. Artan refah düzeyi ile birlikte değişen toplumsal koşullar karşısında, refah dağıtımında temel aktör olan ailenin değişim sürecine girmesi 2000 sonrası Türkiye'de temel ilgi ve sorun alanı hâline gelmiştir. Bu çalışma ile aile refahını arttırma amacı taşıyan politikaların refah rejimlerinde nasıl olduğu, hangi bileşenlerle birlikte değerlendirildiği ve uygulama sonuçlarının yansımaları incelenmiştir. Refah rejimlerinin aile politikalarının temel izlencesi hakkında karşılaştırılabilir somut veriler elde etmek için aileyi konumlandıran yasal düzenlemelerin yanı sıra izin politikaları, çocuk bakım hizmetleri, nakit ve vergi yardımları karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Diğer refah devletleri ile benzeşen, ayrışan ve yetersiz kalan yönlerine bakılarak Türkiye'nin içerisinde bulunduğu konum değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, tüm iyileştime çalışmalarına rağmen, Türkiye gerek ailenin merkezîliği paydasında birleştiği Güney Avrupa ve Muhafazakâr rejimler ile karşılaştırıldığında gerekse izinler, bakım hizmetleri ve harcamalar konusunda piyasa odaklı hareket eden Liberal rejimlerle birlikte değerlendirildiğinde oldukça düşük oranda hizmet sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Family policies in many countries have become crucial in recent years. Behind this growing interest is the awareness of the challenges such as aging of the population, falling birth rates, diversification of family forms, or the needs for work-family life balance, effects of which are felt today and will intensify in the future. The solutions produced by the welfare regimes in response to the demographic, economic and political challenges differ according to their institutional traditions. The changes in family structure in all aspects with the increasing level of prosperity and changing social conditions after 2000's are the basic question and problem areas in Turkey. With this study, family policies were realized in welfare regimes, the factors taken into consideration during this process and the results of the practices were examined. In order to obtain concrete data on the primary program of family policies, supporting policies including leave policies, childcare services, and cash and tax benefits were examined along with legal regulations on the position of the family. In this study, family policies in Turkey evaluated together with other countries in the context of welfare regimes. Considering similar, distinctive and inadequate aspects compared to other welfare states, Turkey's current situation analyzed. As a conclusion, despite all the improvements, the services provided in Turkey seems quite insufficient, especially compared with Southern European and Conservative welfare regimes which Turkey resembles with respect to the importance given to family, and with Liberal regimes which are market-driven when it comes to leaves, childcare services, and expenditures.