Yabancı dil olarak Türkçenin öğretiminde öğrenme deneyimi kayıtlarının kullanımı
Using learning experience records in teaching Turkish as a foreign language
- Tez No: 532848
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER NURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Dil öğretimi; etkili bir süreci gerektiren ve sarmal bir yol ile ilerlenmesi gereken aşamalar bütünüdür. Bu aşamaları sağlamak için geçmişten günümüze birçok yöntem geliştirilmiştir ancak teknoloji ile iç içe bir toplum düşünüldüğünde klasik yöntemler yetersiz kalmış ve yeni dil öğretim yöntemleri için teknoloji ile harmanlanmış yöntemler ve öğrenme ortamları ortaya çıkmıştır. Bu öğrenme ortamlarından en önemlisi e-öğrenme platformlarıdır. E-öğrenme platformları; eğitimde fırsat eşitliği tanıması, kolay ulaşılabilirliği, öğrenme yaşantılarını takip edebilirliği, depolanabilirliği sayesinde hızlıca yayılmış ve eğitim öğretimin her alanında kullanılmaya başlanmıştır. E-öğrenme platformlarının yaygınlaşması da yürütülen çevrimiçi eğitimlerin nasıl takip edilebileceğine dair yeni oluşumları beraberinde getirmiştir. Bu oluşumlardan öğrenme yönetim sistemleri, öğrenenin izlediği eğitimleri, tamamladığı seviyeleri, öğrendiği kelimeleri sadece sistem içerisinde kayıt altında tutmaktadır. Böylelikle eğitmen, öğrenenin ilerleyişini takip edebilmektedir. Ancak çevrimiçi ve çevrimdışı öğrenmeler sadece tek bir kanalda gerçekleşmemektedir. Öğrenme, her yerde ve her şekilde olabilmektedir. Bunu takip edebilmek amacıyla ADL.net tarafından geliştirilen Experience API arayüzü ile öğrenenin gerçekleştirdiği her öğrenme etkinliği tek bir merkezde ve standart bir şekilde kaydedilebilmektedir. Bu tez çalışmasında da yabancı dil olarak Türkçenin öğretiminde öğrenme yönetim sistemi ve Experience API arayüzünün birlikte kullanılmasıyla öğrencilerin dil gelişiminin takip edilebilmesi ve bunun dil öğretimine olacak olan faydaları gerçek verilerle ortaya konulmaya çalışılmaktadır. Üzerinde çalışılan veriler, Ankara TÖMER Kadıköy Şubesi A2 seviyesinde olan iki çalışma grubundan elde edilmiştir. Çevrimdışı öğrenme deneyimleri, öğrencilerin gün gün doldurduğu öğrenme formu ile takip edilerek Experience API'ye aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Language teaching is a whole of stages that requires to be tracked an effective process and a helical path. In order to provide these stages, many methods have been developed from the past to the present, but considering a society intertwined with technology, classical methods have been inadequate, and technology and learning environments blended with technology have emerged for new language teaching methods. One of the most important one among these methods is e-learning platforms. Thanks to its providing the equivalence of opportunity in education,its easy accessibility, its tracking ability to learning experiences and its storability, it has spread in a fast way and it has started being used in every field of education. The spread of e-learning platforms has also led to new formations on how to follow the online courses. Learning management systems among these new formations record only in its own system the trainings that the learners watched, levels that they completed and the words they learnt. Thus, the educator is able to track the progress of the learner. However, both online and offline learning experiences do not occur not only on one channel. Learning may occur anywhere and anyway. On the purpose of tracking these, with the Experience API interface developed by ADL.net, every learning activity performed by the learner can be recorded in a single center and in a standard manner. In this thesis, by using the learning management system and Experience API interface in the teaching of Turkish as a foreign language, it is tried to reveal the language development of the students and the benefits that will be given to the language teaching with real data. The data has obtained from two study groups of Ankara TÖMER Kadıköy Branch A2 level. Offline learning experiences have been transferred to the Experience API by following the day-to-day learning form of the students.