Impulse buying behavior in the online context
İnternet ortamında anlık satın alma davranışları
- Tez No: 532868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE BAHAR KIMILOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
İnternet üzerinden alışverişin önemi, her geçen yıl Dünya genelinde artmaktadır. Çok sayıda araştırmacı, akademisyen ve iş insanı internet satış kanallarından en yüksek faydayı almaya çalışmaktadır. Alışverişteki en önemli konu başlıklarından biri çok büyük bir miktarda satış getiren anlık satın almalardır, bu nedenle hem geleneksel hem de internet üzerindeki ortamlar için araştırmacılar ve profesyonellerin dikkatini çekmiştir. Bu araştırmanın temel amaçları anlık satın alma davranışının altında yatan nedenleri bulmak ve anlık satın alma niyetinin internetten alışveriş alışkanlıklarına ve demografik özelliklere göre değişip değişmediğini anlamaktır. Araştırma modeli ve hipotezlerin oluşturulmasında SOR paradigması baz alınmıştır. 495 internet alışverişçisinden toplanan veri; tanımlayıcı, tutarlılık, korelasyon, farklılık (ANOVA ve t-testleri) ve çoklu regresyon analizleriyle hipotezleri test etmek ve bulgular sunmak için incelenmiştir. Analiz sonuçları, anlık satın alma davranışının web mağazasının görsel çekiciliği ve güvenliği; ekonomik fayda, sınırlılık söylemi ve diğer müşterilerin, ünlülerin ve uzmanların yarattığı sosyal etkiyi kapsayan web mağazası ve pazarlamayla ilgili uyarıcılarla birlikte bireyle alakalı hazcı temele dayanan alışveriş yapma amaçları, eğlenceyi arama ve davranışsal dürtü gibi faktörlerden etkilenen karmaşık bir durum olduğunu göstermiştir. Ayrıca, araştırma sonuçlarına göre hazcı amaçlar, eğlenceyi arama ve davranışsal dürtünün web mağazası ve pazarlamayla ilgili uyarıcıların anlık satın alma davranışıyla ilişkisine anlamlı bir aracılık etkilerinin olduğunu ortaya koymuştur. Çalışmanın sonunda araştırmacılar, akademisyenler ve iş dünyası için yararlı çıkarımlar ve çalışmanın kısıtlarıyla ilgili bilgiler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Online shopping is gaining importance every year all around the world. Many researchers, academicians, and business professionals are trying to get the highest benefit possible from online sales channels. One of the most important phenomena of shopping is impulse buying, which drives a huge amount of sales, hence is paid attention by researchers and professionals for both offline and online contexts. The main objectives of this study are to find out underlying reasons for online impulse buying behavior and understand whether online impulse buying intention changes with respect to online shopping habits as well as demographic characteristics. Theoretical model and statistical hypotheses are formulated based on S-O-R framework. Data collected from 495 online shoppers are analyzed by using descriptive, reliability, correlation, one-way ANOVA, independent samples t-test, and multiple regressions to test hypotheses and provide findings and implications. The results of analyses show that online impulse buying intention is a complicated phenomenon influenced by website and marketing stimuli including visual appeal and security of web store; economic promise, scarcity claim, and social effect by other customers, celebrity, and experts as well as organism-related factors including hedonic motives of shopping, fun seeking, and behavioral drive. The study also shows that hedonic motives, fun seeking, and behavioral drive has significant mediating effects on the relationship between each stimulus and online impulse buying intention. Findings and implications deduced from analyses as well as limitations of the study are provided for researchers, academicians, and professionals at the end of study.