فاعلية الحوار فى تنمية الثقافة الإسلامية لدارسى اللغة العربية من غير الناطقين بها
Arapça dil öğrencilerine diyalog etkinliğinin islam kültürlerine etkileri
- Tez No: 716594
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SEYYİD ŞEHHADE, PROF. DR. ESMA İBRAHİM ŞERİF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Arapça
- Üniversite: Ain Shams University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu tezin hedefi, Arapça dil öğrencilerine diyalog etkinliğinin İslam kültürlerine etkilerini ölçmektir. Bu tez, diyalog ve aktivite yeteneklerini öğrenciye kazandırmaya yönelik çalışmalar içeriyor. Tezde Öğrenciye İslam kültürünün en uygun şekilde diyaloglar aracılığıyla nasıl aktarılacağı hususunda çalışmalar sunuyor. Tezdeki konular iki farklı öğrenci grubuna uygulanmıştır. Birinci gruba diyalog yöntemiyle anlatılmış ikinci gruba ise klasik yöntemle anlatılmıştır. Bu iki gruba uygulamalı ortak sınav yapılmıştır. Bu uygulamalı sınav sonucunda şu sonuca ulaşılmıştır. Birinci grup diğer gruba göre daha başarılı olmuştur. Bu da göstermektedir ki modern diyalog yöntemi öğrencilerin başarısını doğrudan etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
A) The research subject The problem of this research addressed, is presented in the low -level of Islamic culture required for learners of Arabic language who are non – native speakers. The research problem identifies in the following questions: 1- what are the conversation skills and its needed activities for teaching some of the Islamic culture subjects? 2- What are the most important issues suitable for learners who are non- native speakers of Arabic? 3- What are the subjects of the Islamic culture? 4- What is the importance of conversation efficiency in development the Islamic culture for learners who are non- native speakers of Arabic? B) The research steps: This research proceeds through steps orderly as followed: 1- preparation for a list of conversation skills and its suitable activities for learners who are non – native speakers of Arabic and which are needed for teaching the subjects of Islamic culture, and this in through the following: a) The previous studies which cared for the conversation skills and its activities. b) The educational books cared for the conversation skills and its activities c) The characters of learners who are non- native speakers of Arabic. d) Preparation for a derived list from these axes and classify it, then present it to a group of referees in order to modify it and to reach its final form. 2- preparation for a list of the most important subjects of Islamic culture needed for the learners who are non- native speakers of Arabic, and this is through: a) surveying the studies and writings were done in the field of Islamic culture and especially which dealt with the contemporary issues of Islamic studies. b) Interviewing some of the learners, teachers, and specialists in Islamic sciences which they think of the importance of teaching them for these students. c) Classifying what we arrive to in a questioner which should be applied on learners, teachers, and specialists, to determine the most important subjects needed in the teaching operation. d) Preparation for a derived list from these previous steps and present them to the referees in order to reach its final form. 3- forming issues based on the conversation in the light of the Islamic culture subjects which has been deducted in the previous step. 4- Forming an acquisition test in the Islamic culture for learners of Arabic who are non- native speakers and assuring its stability. 5- The application of teaching the subjects for learners of the two groups, the control group and the experimental group who study in one of the centers specialized in teaching the Arabic language for the non- native speakers of Arabic. 6- Applying the acquisition test before &after teaching the subjects for the two groups the control group and the experimental group and after that. 7- Getting the results and processing them statistically and explicating them. C) The research results Through the civic study which has been done in this research which has been gotten are: 1- Not- accepting the first hypothesis says that there were statistically significant differences between mean scores of the learners in the control group in studying the subjects of Islamic culture wing the traditional way in the pre – application and post application in favor of the mean scores in the post application of the acquisition test. 2- Acceptance of the second hypothesis says that there were statistical significant differences between the mean scores of learners of the experimental group in studying the subjects of the Islamic culture after using the conversation skills and its activities in the pre- application and post application in favor of the mean scores in the post application of the acquisition test. 3- Accepting the third hypothesis says that there were statistical significant differences between the mean scores of learners of the control group and experimental group in the post application of the acquisition test in favor of the mean scores of the experimental group. 4- Not accepting the fourth hypothesis says that there were statistical significant differences according the sex variation between the mean scores of males and females in the post acquisition test of the experimental of group.