A phenomenological study of retirees' experiences and their reasons for employment after retirement: Implications for military sector
Emeklilerin, emeklilik sonrası işe başlamalarının sebepleri ve tecrübeleri üzerine fenomenolojik bir çalışma: Askeri sektörde uygulamalar
  1. Tez No: 533055
  2. Yazar: MEHMET ÖZGEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. CEYHAN ÇİĞDEMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, emeklilik ve emeklilik sonrası tekrar işe dönüş sebeplerini tanımlamak ve ortaya koymaktır. Ayrıca bu çalışma, sosyal ve insan sermayesinin emeklilik sonrası işe dönüş kararlarındaki etkilerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Çalışmamız nitel olup fenomolojik bir yaklaşım içermektedir. Katılımcılar, askeri sektör içerisinden, emekli olan ve akabinde işe tekrar başlayan toplamda 10(on) personelden oluşmaktadır. Çalışmada, emeklilerin işe geri dönüşlerinde iki ana tema araştırılmıştır. Sosyal sermaye ve İnsan sermayesi. Her iki temanın, emeklilik, emekliler ve emeklilik sonrası işe dönüşteki etkileri incelenmiştir. Araştırmadan çıkan sonuçlar, emeklilik sebepleri, emeklilik kararları, işe geri dönüş sebepleri, sosyal sermayenin etkileri ve insan sermayesinin emeklilik kararlarındaki etkilerinin incelenmesinden elde edilmiştir. Araştırma sonunda elde edilen bulgular detaylı bir şekilde sunulmuş olup literatür ile kıyaslanmıştır. Bunun sonucunda, çalışmanın bulgularının büyük bir kısmının literatürle uyumlu olduğu ortaya çıkmıştır. Benzer şekilde, sosyal ve insan sermayesinin emeklilik sonrası işe dönüşteki etkileri araştırılmış ve detaylı bir şekilde ortaya konmuştur. Bu çalışmanın sonuçları, emeklilik sürecine yaklaşan ve bu konuda hazırlık yapmak isteyen çalışanlar için eğitici ve öğretici olacaktır. Uzun yaşam ömrü ve sınırsız ihtiyaçlar, insanlara toplum içeresinde çalışma ve kazanma rolünü geri vermektedir. Çalışmanın sonuçlarını göz önünde bulundurduğumuzda, insan sermayesinin işe geri dönüşlerde pozitif anlamda etkisi büyüktür. Bu arada, emeklilik ve sonrası alınan kararlarda, sosyal sermayenin etkisi kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to discover and describe the reasons for retiring, reasons for returning to work, and how human capital and social capital are effective in post-retirement employment. In this study, qualitative research design was used with phenomenological approach. Totally ten purposively selected individuals from military sector have participated in this study. They all had the experience of returning workplace after retiring. Two major aspects were investigated to understand the meanings of returns of retirees. The extent to which social and human capitals impact on retirement process are major drivers for exploring the processes of retirement and returning to work. The areas of research results come from; the causes of retirement, decisions to retirement, reasons for returning to work, social capital effects on post-retirement employment, and human capital roles on work after retirement. Major findings of this study are presented in detail and they are compared with previous studies in terms of emerging themes. Also, most findings of this study are consistent with the previous researches conducted on the reasons of retiring, returning to work after retirement. In addition, social and human capital effects on post-retirement employment have been searched thoroughly and the researcher struggled to put these effects into successfully returning to work. Implications from this study are possibly instructive for employees who will prepare themselves for an exceptional phenomenon in life stage, retirement. Even so, unending needs and having longer longevity gives back previous roles to the employees, post-retirement employment. With study results and findings, it can be easily said that human capital is positively related to successful employment after retirement. In the meantime, social capital effects on post-retirement employment are varying in view of each individual's perspectives which depend on their status, dependents, beliefs, and passions.