Borders at the agenda of the Turkish Parliament: An analysis of debates on mass refugee flows from Bulgaria (1989), Iraq (1991) and Syria (2011-2013)
Türkiye Büyük Millet Meclisi gündeminde sınırlar: Bulgaristan (1989), Irak (1991) ve Suriye (2011-2013) kitlesel sığınma hareketleri üzerine tartışmaların incelemesi
  1. Tez No: 533103
  2. Yazar: EDA KİRİŞÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN EZGİ ÜSTÜBİCİ ÖNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma kitlesel göç akımları esnasında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) sınırların kavramsallaştırılmasını analiz etmektedir. Devletlerin sınır kavramsallaştırmaları onların göç, sığınmacı ve vatandaşlık gibi alanlardaki politikalarını değerlendirmek adına önem teşkil etmektedir. Bu araştırma, sığınmacıların sınırda kabulüne ilişkin kuramsal, ampirik ve politika odaklı tartışmalara katkıda bulunmayı amaçlayarak şu araştırma sorusuna cevap aramaktadır: Kitlesel sığınma akımı esnasında Türk devleti ulusal sınırları nasıl ve hangi boyutlarda kavramsallaştırmaktadır? Araştırma 1989'da Bulgaristan'dan, 1991'de Irak'tan ve 2011-2013 arasında Suriye'den Türkiye'ye yönelen üç kitlesel sığınma akımını karşılaştırmaktadır. Meclis tutanaklarından ve üst düzey bürokratlarla derinlemesine mülakatlardan edinilen verilerle, nitel içerik çözümlemesi analizi yaparak devlet yetkililerinin sınır kavramını hangi boyutlarda tartıştığını ortaya çıkarmak için kavramsal şema oluşturmaktadır. Sınır ve göç çalışmalarındaki araştırmaların çoğu, kanun ve yönetmeliklere dayalı ikincil kaynaklara odaklanmaktadır. Bu araştırmanın katmayı amaçladığı yenilik, meclis tutanaklarını analiz ederek siyasa-üretme süreçlerine ve bu süreçlere dair tartışmalara odaklanmaktır.
Özet (Çeviri)
This research examines the Turkish Parliament's border conceptualizations during the mass refugee flows. Analysing the states' border conceptualizations is significant to evaluate on their policies on migration, refugees, asylum-seekers and citizenship. The research aims to contribute to the theoretical, empirical, and policy-oriented discussions on reception of refugees at the borders with the following main research question: How does and in which levels the Turkish state contextualize national borders during mass refugee flows? It provides a comparison between three mass refugee flows to Turkey, namely from Bulgaria in 1989, from Iraq in 1991 and from Syria in 2011-2013. Using the data from parliamentary minutes and in-depth interviews with key-bureaucrats, it makes a qualitative content analysis and creates a conceptual schema which reveals in which levels the state officials discuss borders. Most research analysing state policies in border and migration studies focus on secondary data based on laws and regulations. The novelty of the research is based on focusing on the policy-making processes and discussions on policy-making through analysing the parliamentary minutes.