Devlet muhasebesi, Türkiye'deki devlet muhasebesi süreci ve PTT de bir uygulama
State accounting, the process of state accounting in Turkey and an application in PTT
  1. Tez No: 533181
  2. Yazar: DENİZ ÖZELÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE YÜKSEL YİĞİTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Dünya'da ekonomik yönde yaşanan gelişmeler muhasebeyi de doğrudan etkilemekte, işletmelerin faaliyetlerindeki değişikliklerde bu gelişmelerden etkilenmekte ancak özel sektörde olduğu kadar devlette de muhasebenin önemli bir yeri bulunmaktadır. Söyle ki devlet muhasebesi olarak bilinen muhasebe, kamu kurumlarının mali politikalarına ilişkin işlemlerinin kaydını tutar ve raporlar. Kamu kurumları nakit esaslı devlet muhasebe sistemini kullanmakta ve bu sistemin kendi içinde birçok eksiği bulunmaktaydı. Bu nedenden dolayı tahakkuk esaslı devlet muhasebesi sistemine geçme ihtiyacı doğmuş ve 1990'lı yıllarda çalışmalara başlanmış ve 2004 yılından itibaren bu sistem uygulanmaya başlanmış ve sisteme geçişle birlikte birçok düzenleme yapılarak genel kabul görmüş muhasebe ilkelerine uygun, sağlıklı işleyen bir muhasebe sistemi kurularak kamuda muhasebe birliği sağlanmış ve hesapların toplulaştırılmasını sağlayan bir muhasebe sistemi oluşturulmuştur. Bu çalışmada ise devlet muhasebesinin tanımı, amacı, önemi, Türkiye'de devlet muhasebesinin tarihsel gelişim süreci, nakit esaslı devlet muhasebesi sistemi ile tahakkuk esaslı devlet muhasebe sistemi arasındaki farklar, tahakkuk esaslı devlet muhasebe sisteminin neler getirdiğinden bahsedilmiştir. Bu amaçla nakit esaslı devlet muhasebesinden tahakkuk esaslı devlet muhasebesine geçiş süreci kıyaslanarak, günümüzde uygulanmakta olan tahakkuk esaslı devlet muhasebesine ilişkin özgün bir uygulamaya yer verilmiştir. Çalışmanın uygulama kısmında ise Erzincan PTT Başmüdürlüğünün muhasebe kayıtlarına yer verilerek, günümüzde uygulanmakta olan tahakkuk esaslı devlet muhasebesine yönelik örnek bir uygulama yapılmıştır. Bu örnekle, tahakkuk esaslı devlet muhasebesi sayesinde, maddi duran varlıkların kaydedildiğini, işlemlere ait nakit işlemlerinin ne zaman oluştuğuyla ilgilenmeden ortaya çıktığı anda kaydedildiğini, genel yönetim için hazırlanmış olan ve kamuoyunun bilgisine sunulabilecek olan mali raporların, elde edilebileceğini görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The economic developmants, which has been taking place in the world effect accounting directiy the changing of Business operations are effected by this developmants, but accounting has a spacial place in the government like in te Private sectar. Accounting krown as goverment accounting. Keeps recard and reparts transcations of Fiscal policies of the Public carparations. Public carparations usa cash based government accounting system and this system has a lot of lackness. So, there was a need to use accruol basis government accounting and studies started in 1990 s and this systa has been applied since 2004. With this system, accounting system created which is appraplated general accepted accounting Principles and heathiy Works and aggregated accounting system. In this study definitions, aim, imparlance, histarical developmant of government accounting in Turkey, differances between cash based government accouting and Accrual basis government accounting has been mentioned. With this aim by camparing cash based government accounting and Accrual basis governmant accounting uniqe application take part related how Accrual basis government accounting is applied. In the application part of the study giving place to accounting recards of PTT in Erzincan an example application is carried out Abant Accrual basis government accounting which applied nowodays. Whith this example thanks to Accrual basis governmant accounting we see