Kamu kuruluşlarında entegre raporlama ve Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi uygulaması
Integrated reporting in public institutions and Burdur Mehmet Akif Ersoy University application
- Tez No: 822448
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM NİLÜFER KARATAŞ ARACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Kurumsal raporlama sistemi içerisinde entegre raporlama kuruluşların uzun vadeli stratejilerini, iş modellerini ve risk yönetimi yaklaşımlarını ortaya koydukları yeni nesil bir raporlama türüdür. Bütüncül (entegre) düşünce yaklaşımının bir çıktısı olarak entegre raporlama kuruluşların değer olgusu üzerindeki hikayelerini paydaş gruplarına aktarmada önemli bir iletişim aracı olmuştur. Üniversiteler ise; ileri düzey düşünme yerleridir. Üniversitelerde bütüncül düşüncenin tutarlı, geniş kapsamlı bir söylem ve paydaş grupları arasında katılım yaratma potansiyelinin ortaya çıkarılmasında entegre raporlamanın kullanılması diğer sektörlere de öncülük edebilir. Bu çalışmanın amacı üniversite entegre raporlarında kilit paydaşların, öncelikli konuların ve ilgili Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin (SKH) tespit edilmesi ve entegre raporlamanın üniversitelerde uygulanabilirliğinin açıklanmasıdır. Bu doğrultuda üniversite kilit paydaşlarının belirlenmesi amacıyla uzman görüşü kapsamında 10 yönetim kurulu üyesine AHP (Analytic Hierarchy Process) anketi ve TOPSIS (Technique for Order of Preference by Similarity to Ideal Solution) anketi yapılmıştır. Öncelikli konuların ve ilişkili SKH'lerin belirlenmesi amacıyla da belirlenen üniversite kilit paydaşlarından oluşan 320 katılımcıya online anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Son olarak araştırma sonuçları ile bağlantılı olarak bir devlet üniversitesi entegre rapor uygulaması gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonucunda; entegre raporlamada kilit paydaşların belirlenmesinde ve paydaşların önceliklendirilmesinde AHP ve TOPSIS yöntemlerinin uygulanması kolay yöntemler olduğu, üniversitelerin kilit paydaş tespitini paydaş analizi seviyesinden paydaş katılımı düzeyine yöneltmeleri gerektiği, paydaşların önceliklendirilmesinde birden fazla kriterin dikkate alınması gerektiği sonuçları tespit edilmiştir. Hazırlanan üniversite entegre raporu sonucunda ise; entegre raporlamanın üniversitelere bilgiler arası bağlantı ile strateji geliştirmede, paydaş katılımını ön plana çıkartmada, üniversitenin katkıda bulunduğu SKH'lerini belirlemede ve bunlara ilişkin strateji geliştirmede, risk türlerini ayrıştırmada ve sürdürülebilir bir risk yönetim politikasının belirlenmesi gibi konularda katkıda bulunduğu belirlenmiştir. Yine faaliyetlerinin, paydaşlarının ve sermayelerinin çeşitliliği göz önünde bulundurulduğunda üniversitelerin benzersiz iş modeli tasarımlarının ön plana çıkarılarak nasıl katma değer yarattıklarını belirlemede ya da nerede değer erozyonuna uğradıklarını tespit etmede entegre raporlamanın önemli bir yönetsel araç olarak kullanılabileceği düşünülmektedir. Son olarak Türkiye'deki mevcut raporlama düzenine yönelik getirilen mevzuat ve yönetmelik değişiklikleri ile üniversite raporlarının yenilikleri takip ettiği ve hali hazırda entegre raporlamaya elverişli bilgileri ürettikleri tespit edilmiştir. Ancak birden fazla raporlama türünün kullanılması ve her raporda yinelenen bilgi setlerinin açıklanmasının üniversitelere önemli bir külfet getirebileceği ve raporlama düzenlerini hantallaştıracağı tespit edilmiştir. Dünya'da standart düzenleyicilerinin faaliyetleri değerlendirildiğinde entegre raporlamanın yakın gelecekte zorunlu bir raporlama türü olarak yer bulacağı düşünülmektedir. Bu doğrultuda da üniversitelerde gerekli düzenlemelerin yapılarak tek ve bağlantılı bilgi setlerinin açıklanmasına izin verecek entegre raporların kullanımına şimdiden geçmeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Integrated reporting within the corporate reporting system is a new generation reporting type in which organizations reveal their long-term strategies, business models and risk management approaches. As an output of the holistic (integrated) thinking approach, integrated reporting has become an important communication tool for organizations to convey their stories on the phenomenon of value to stakeholder groups. Universities are; are places for advanced thinking. The use of integrated reporting in unlocking the potential of holistic thinking in universities to create a coherent, wide-ranging discourse and engagement among stakeholder groups can lead other sectors as well. The aim of this study is to identify key stakeholders, material issues and related Sustainable Development Goals (SDGs) in university integrated reports and to explain the applicability of integrated reporting in universities. In this direction, AHP (Analytic Hierarchy Process) survey and TOPSIS (Technique for Order of Preference by Similarity to Ideal Solution) survey were conducted to 10 board members within the scope of expert opinion in order to identify key university stakeholders. In order to determine the material issues and related SDGs, an online survey was conducted with 320 participants consisting of key university stakeholders. As a result of the study; It has been determined that AHP and TOPSIS methods are easy to implement in identifying key stakeholders and prioritizing stakeholders in integrated reporting, that universities should direct key stakeholder identification from stakeholder analysis level to stakeholder engagement level, and that more than one criteria should be taken into account while prioritizing stakeholders. As a result of the university integrated report prepared; It has been determined that integrated reporting contributes to universities in developing strategies with information linkage, highlighting stakeholder participation, determining the SDGs that the university contributes to and developing strategies related to them, separating risk types and determining a sustainable risk management policy. Again, considering the diversity of their activities, stakeholders and capitals, it is thought that integrated reporting can be used as an important managerial tool in determining how universities create added value by highlighting their unique business model designs or in determining where they are experiencing value erosion. Finally, it has been determined that the changes in legislation and regulation brought about the current reporting system in Turkey and university reports follow the innovations and they already produce information suitable for integrated reporting. However, it has been determined that the use of more than one reporting type and the disclosure of duplicate information sets in each report may impose a significant burden on universities and make reporting schemes cumbersome. When the activities of standard regulators in the world are evaluated, it is thought that integrated reporting will take place as a mandatory reporting type in the near future. In this direction, it is recommended that universities start using integrated reports, which will allow the disclosure of single and connected information sets, by making the necessary arrangements.