Ekonomik eşitsizlikler üzerine üç makale
Three essays on economic inequalities
  1. Tez No: 533192
  2. Yazar: UĞUR AKKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BURÇA KIZILIRMAK YAKIŞIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Makro iktisadın iktisadi sorunlara bakış açısı ve kullandığı yöntemler seti her büyük iktisadi olayda olduğu gibi, 2008 küresel finans krizinde de tartışmaya açılmış ve yenilenmiştir. Bu tez çalışması, heterojen hanehalklarının olduğu genel denge modelleri ile ilgili literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Ortalama hanehalkının tüm hanelerin davranışlarını tanımladığını varsayan temsili birey modellerinin, kriz öncesinde hakim paradigma olduğu söylenebilir. Ancak özellikle küresel krizle beraber, hem hane hem de firma tarafındaki heterojenlikleri dikkate alan makro iktisadi çalışmaların sayısı önemli ölçüde artmıştır. Bu amaçla öncelikle, indirgeme faktörleri ve finansal piyasalara erişimleri açısından heterojen hanelerin ve bu heterojenliklerden doğan servet eşitsizliğinin karakterize ettiği iki genel denge modeli kullanılmıştır. İlk model tek servet tipinin olduğu bir ekonomide hanehalkı sektörüne odaklanmaktadır. İkinci makalede kullanılan ikinci model likit ve illikit iki tip servetin olduğu bir modeldir ve bu yapısı nedeniyle para politikasının hanehalkı servet portföyü ve borçlanma ilişkileri üzerinden tanımlanan yeni aktarım mekanizmalarını incelemeye imkan vermektedir. Ardından gelen üçüncü makalede ise, hanehalklarının karşı karşıya kaldıkları enflasyon oranlarındaki heterojenliği mikro veri yardımıyla analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Macroeconomics's point of view on economic problems and its set of methods have been debated and renewed during the 2008 global financial crisis as in every major economic event. This thesis aims to contribute to the literature on general equilibrium models of heterogeneous households. It can be said that the representative individual models, which assume that the average households define the behavior of all households, are the prevailing paradigm before the crisis. However, especially with the global crisis, the number of macroeconomic studies, which take into account the heterogeneity of both the household and the firm side, has increased significantly. For this purpose, two general equilibrium models, which are characterized by heterogeneous households and wealth inequality arising from these heterogeneities, have been used primarily in terms of reduction factors and their access to financial markets. The first model focuses on the household sector in an economy with a single wealth type. The second model used in the second article is liquid and illiquid, which is a model with two types of wealth, which allows us to examine the new transfer mechanisms defined by a monetary policy through the household wealth portfolio and borrowing relationships. In the third article, the heterogeneity of the inflation rates faced by the households is analyzed with the help of micro data.