Halka açık şirketlerde iş etiği kodları analizi
An analysis of codes of ethics in public companies
  1. Tez No: 533249
  2. Yazar: MELİKE KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU SAYGILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
İş etiğinin tüm ülkeler tarafından kullanılabilirliğinin artmasıyla, şirketlerde iş etiği kodları tüm paydaşlar için büyük önem taşımaktadır. Kurumların iş etiği kuralları değerlendirilirken çok sayıda veri göz önünde bulundurularak analiz ortamı yaratılmalıdır. Bu çalışmada, Borsa İstanbul'da (BİST) işlem gören firmaların yayınlamış oldukları etik kurallarını kapsayan analizler yapılmıştır. Literatür ve analiz sonuçları çerçevesinde iş etiği kodlarında en sık tekrar edilen kavramlar ve bu kavramların şirketler tarafından yayınlanma oranları tespit edilmiştir. Bu çalışma, etik kodlarını oluşturmak ve geliştirmek isteyen şirketler ile diğer organizasyonlara bir kaynak sağlayabilmektir.
Özet (Çeviri)
With the increasing availability of business ethics by all countries, business ethics codes are of great importance for all stakeholders. When evaluating the business ethics rules of the institutions, an analysis environment should be created by considering a lot of data. In this study, the analysis of the ethical rules published by the companies traded in Borsa Istanbul (BIST) was conducted. Within the framework of the literature and analysis results, the most frequent concepts and the disclosure rates by companies were identified. This study aims to provide a resource for companies and other organizations that want to develop or improve their existent codes of ethics.