Argümantasyona dayalı öğretimin 7. sınıf öğrencilerinin kuvvet, iş ve enerji ilişkisini anlamalarına etkisi
The effect of 7th-grade students of argumanation-based teaching on the understanding of the force, business and energy relations
  1. Tez No: 533283
  2. Yazar: TÜLAY DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. SELAHATTİN GÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, argümantasyona dayalı öğretimin öğrencilerin fen bilimleri“Kuvvet, İş ve Enerji ”ünitesindeki başarıları üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu çalışma 84 ortaokul 7. Sınıf öğrencisi ile gerçekleştirildi. Çalışmanın amacı doğrultusunda; Diyarbakır il merkezinde faaliyet gösteren bir devlet okulunun farklı şubelerinde öğrenim gören 7. sınıf öğrencilerine“Kuvvet, İş ve Enerji”konularını kapsayan bir başarı testi ön test olarak uygulandı. Uygulamada elde edilen veriler analiz edilerek, aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmayan iki grup seçildi. Ön test sonuçları arasında anlamlı fark bulunmayan bu iki grup, denk gruplar olarak kabul edildi. Bu gruplardan biri deney diğeri kontrol grubu olarak tayin edildi. Kontrol grubu öğrencileri ile dersler mevcut öğretim programında öngörülen etkinlikler yapılarak işlenirken deney grubunda dersler argümantasyona dayalı öğretim yapılarak işlendi.“Kuvvet, İş ve Enerji”konularının ele alındığı bu çalışmada öğrenci başarılarındaki değişmeleri belirlemek için“Kuvvet, İş ve Enerji”konuları ile ilgili çoktan seçmeli 25, boşluk doldurma 20 ve açık uçlu 2 sorudan oluşan bir başarı testi ön-test ve son-test olarak öğrencilere uygulandı.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the effects of argumentation-based teaching on students' achievements in“Force, Work and Energy”unit of Science. This study was carried out with 84 secondary school 7th grade students. In accordance with study, a success test includes“Force, Work and Energy”subjects was applied as pretest to 7th grade students from various classes in a public school in Diyarbakır province. Data obtained from the study was analyzed and then two groups with no statistically significant difference were selected. These two groups, which were not significantly different between the pre-test results, were accepted as equivalent groups. One of these groups was determined as the experimental group and the other as the control group. While the activities in the control group were conducted with the activities foreseen in the current curriculum, the lessons in the experimental group were taught by argumentation-based teaching. In order to determine the changes in student achievement in this study, which deals with the subjects of“Force, Work and Energy”, a success test consisting of multiple choice 25, gap filling 20 and 2 open-ended questions regarding“Force, Work and Energy”subjects was applied to the students as pre-test and post-test.