Koçluk desteğiyle sunulan web tabanlı mesleki gelişim portalının okul öncesi öğretmenlerinin gömülü öğretim becerileri ile gelişimsel yetersizliği olan çocukların hedef davranışları üzerindeki etkililiği
The effects of coaching via web-based embedded teaching on pre-school teachers' use of embedded teaching skills and children's levels of learning the target behaviors
- Tez No: 533316
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu araştırmada sınıflarında gelişimsel yetersizliği olan çocuk bulunan okul öncesi öğretmenlerinin mesleki gelişimlerini desteklemek üzere koçluk desteğiyle sunulan web tabanlı mesleki gelişim portalı uygulamalarının, okul öncesi öğretmenlerinin öğretim becerileri ile gelişimsel yetersizliği olan çocukların öğrenme düzeyleri üzerindeki etkililiğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın sosyal geçerliliği okul öncesi öğretmenlerine ve gelişimsel yetersizliği olan çocukların annelerine açık ve kapalı uçlu sorular sorularak değerlendirilmiştir. Araştırmaya üç okul öncesi öğretmeni, üç gelişimsel yetersizliği olan çocuk, koç ve gözlemci katılmıştır. Koçluk desteğiyle sunulan web tabanlı mesleki gelişim portalı uygulamalarının, öğretmen ve çocuk çıktıları üzerindeki etkililiğini belirlemek amacıyla tek-denekli araştırma desenlerinden“yoklama evreli çiftler (öğretmen-gelişimsel yetersizliği olan çocuk) arası çoklu yoklama modeli”kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları, koçluk desteğiyle sunulan web tabanlı mesleki gelişim portalı uygulamalarıyla okul öncesi öğretmenlerinin gömülü öğretime ilişkin plan yazdıklarını, gömülü öğretimi yüksek uygulama güvenirliğiyle uyguladıklarını ve koçluk desteğinin sona ermesinin ardından edindikleri davranışları koruduklarını ortaya koymaktadır. Aynı zamanda gelişimsel yetersizliği olan çocukların hedeflenen sosyal davranışları edindikleri, öğretim sona erdikten sonra edindikleri bu davranışları korudukları ve farklı kişilere genelleyebildikleri belirlenmiştir. Çalışmanın sosyal geçerlilik verileri, okul öncesi öğretmenlerinin uyguladıkları programa, annelerinin ise gömülü öğretime dayalı hazırlanan öğretim programına ilişkin olumlu görüş bildirdiklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The following study aims to reveal the effects of coaching via web-based embedded teaching on pre-school teachers' instructional skills and the learning levels of their children's with developmental disabilities. With an aim to evaluate the social validity of the study, the opinions of pre-school teachers and mothers of children with developmental disabilities related to web-based coaching presented via embedded teaching was evaluated. Study group was composed of three pre-school teachers, their three inclusive children with developmental disabilities, a coach and an observer. For the purposes of this study, one of the single case research designs, which is multiple pairs probe design (teacher-child with developmental disabilities) was adopted to the study. Research results signify that pre-school teachers develop plans about the embedded instruction with the help of web-based coaching. Secondly, they make generalizations and implement the same lesson plans for different behaviors. Thirdly, it is another significant result of this study that teachers implement the embedded instruction with a high reliability rate. Finally, it is revealed that they tend to maintain those behaviors related to embedded teaching even after their coaching support is finalized. It is also concluded in this study that children with developmental disabilities have acquired the aimed behaviors in social skills, maintained and generalized them in their communications with different people. Furthermore, social validity of the research shows that mothers of children with developmental disabilities express a positive opinion towards web-based coaching presented via embedded teaching.