Türk ceza hukukunda adli para cezası
Judicial fine in Turkish criminal law
  1. Tez No: 533363
  2. Yazar: OĞUZ BANDIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR TALAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Adli para cezası özellikle 19. yüzyıldan itibaren çoğu ülkenin ceza hukuku yaptırım sistemi için vazgeçilmez bir yapıtaşı haline gelmiştir. Türk ceza hukuku bakımından da bu özelliğinin var olduğunu kolayca söylemek mümkündür. Özellikle 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle adli para cezasının önemi daha da artmıştır. Buradan hareket ile, bu çalışmada öncelikle adli para cezasının bir ceza olarak geçmişten günümüze kadarki süreçte gelişimi incelenmiştir. Daha sonra, Türk hukukunda adli para cezasının nasıl düzenlendiği ve nasıl belirlendiği açıklanmıştır. Son olarak, adli para cezası geniş anlamda ceza hukuku bağlamında infaz hukuku, güvenlik tedbirleri ve ceza muhakemesi hukuku bakımından incelenmiştir. Bu çalışma kapsamında, doğrudan hükmedilen adli para cezalarının yanı sıra hapis cezasından seçenek yaptırım olarak çevrilen adli para cezası da detaylı olarak bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of the 19th century, phenomenon of judicial fine has become an indispensable part of the criminal law enforcement systems of most countries and Turkish criminal law system is one of these. Especially following the entry into force of the Turkish Criminal Code numbered 5237, the significance of the judicial fine is increased even more in Turkish legal system. In this regard, this study firstly examines the development of judicial fine as a punishment. Later, it assesses how the judicial fine is regulated and determined under Turkish criminal law. Finally, it examines the judicial fine within the perspective of criminal execution law, security measures and criminal procedure law. It should be noted that, in addition to the directly imposed judicial fines, this study also addresses the judicial fines that were converted from imprisonment as an alternative sanction.