Bir psikolojik danışmanlık merkezine başvuran kadınların çocukluk çağı travmaları, öfke ifade biçimleri, anksiyete ve depresyon düzeyleri açısından incelenmesi
The examine of the childhood trauma, expression style of anger, anxiety and depression level of women who consult to a psychological counseling center
  1. Tez No: 533389
  2. Yazar: ZEHRA İZEL KARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE TOLUN ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırma, İstanbul Ataşehir ilçesinde bir psikolojik danışmanlık merkezine başvuruda bulunan ve İstanbul'da yaşayan 18-45 yaş arası 158 gönüllü yetişkin kadın ile yapılmıştır. Araştırmada,“Sosyodemografik Veri Formu”,“Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği”, Beck Anksiye Ölçeği ve Beck Depresyon Ölçeği kullanılmıştır. Ölçeklerden toplanan verilerin analizi için SPSS 21.0 programı kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına bakıldığında, çocukluk çağı travmaları hem toplam hem de çocukluk çağı fiziksel ihmal, fiziksel istismar, duygusal istismar, duygusal ihmal ve cinsel istismar açısından yüksek olan kadınların depresyon düzeylerinin de yüksek olduğu anlaşılmıştır. Çocukluk çağı travmalarının hem toplam hem de tüm alt boyutlarına bakıldığında bu puanların yüksek olduğu kişilerde anksiyete düzeylerinin de yüksek olduğu görülmüştür. Çocukluk çağı fiziksel ihmal ve duygusal ihmale maruz kalma düzeyi yüksek olan kişilerin öfke kontrollerinin düşük seviyede olduğu saptanmıştır. Öfke dışa ifade tarzına yatkınlığın ise duygusal ihmal ile birlikte arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study has been done with 158 volunteer women that is aged between 18 and 45 and living in Istanbul who have all consulted to a psychological counseling center in Atasehir.“Sociodemographic Data Form”,“Childhood Trauma Questionnaire”,“Beck's Anxiety Scale”and“Beck's Depression Scale”have been used in this study. The data that is collected by this scales has been analysed by SPSS 21.0. Women who have childhood trauma in total form or confront with childhood physical omission, physical abuse, mental abuse, mental omission and sexual abuse have higher depreesion degrees too according to the results of this study. When we analyse childhood traumas in total form or in all sub-dimensions; we can see that women who have higher points, have higher anxiety degrees too. Additively this study shows that, women who confront with childhood physical omission and mental omission in a higher degree, have a lower abilty of anger management. On the other hand, situation of express women's anger has been increased by mental omission.This study emphasizes the importance of debriefing and therapy of chilhood omissions and abuses in patients who consult a clinic with depression, anxiety or anger management failure semptoms.