Somatizasyon bozukluğunda çocukluk çağı travması ve kendilik algısı değerlendirmesi
Childhood trauma in somatisation disorder and evaluating perception of self
  1. Tez No: 427577
  2. Yazar: AYŞE NAZLI HUNCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRİM TALU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada somatizasyon bozukluğu olan kadınların çocukluk çağı travmaları ve kendilik algıları arasındaki ilişki incelenip değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda yapılan çalışmalarda somatizasyon bozukluğu ile çocukluk çağı travması arasında olumlu bir ilişkiden söz edilirken, somatizasyon bozukluğu ile kendilik algısı arasındaki ilişkiyi inceleyen bir araştırmaya rastlanmamıştır. Bu bilgilerden yola çıkarak kişinin kendilik algısının ve geçmişteki travmalarının, somatizasyon bozukluğuna etkisi olup olmadığının değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Araştırmanın örneklemini Kocaeli ilindeki Çayırova Aile Danışmanlık ve Eğitim Merkezi'ne başvuran ve/veya Çayırova'da ikamet eden, 20 yaş ve üzeri 68 kadın oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu, DSM-V Bedensel Algı Bozukluğu Tanı Kriterleri Sorgulaması, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTQ-28) ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ) kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, tanımlayıcı istatistiksel metotların yanı sıra normal dağılımın incelenmesi için Kolmogorov-Smirnov dağılım testi kullanılmıştır. Niteliksel verilerin karşılaştırılmasında ise Pearson Ki-Kare testi ve FisherExact testi ve parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Ölçeklerin karşılaştırılmasında Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the correlation between childhood traumas and perception of self in women who suffer from somatisation disorder. In this respect, no study with the focus on correlation between childhood traumas and perception of self has been conducted. Nevertheless a positive correlation has been noted under various studies. Accordingly, the main objective here is to seek and evaluate whether childhood traumas and perception of self have an impact on somatisation disorder. Sample of this study consists of 68 women over the age of 20 applying to Çayırova Centre of Family Consultancy and Education in Kocaeli and/or living in Çayırova. The data is obtained through Personal Information Form as created by the researcher herself, Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-28) and Rosenberg's Self-Esteem Scale. The Kolmogorov-Smirnov Test has also been used while evaluating the findings herein, in addition to the definitive statistical methods, in order to examine the normal distribution.On the other hand while comparing the qualitative data, the Pearson's Chi Square Test and Fisher's Exact Test have been applied to. Also the Mann-Whitney U Test has been used in the comparison of intragroup parameters. Likewise, the Spearman's Rank-Order Correlation Analysis has been consulted to when comparing the scales themselves.